Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

110 lat Zespołu Szkół w Rudniku nad Sanem!

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Szkolny zespół ludowy, a w środku przedstawiciele szkoły z burmistrzem Waldemarem Grochowskim
Szkolny zespół ludowy, a w środku przedstawiciele szkoły z burmistrzem Waldemarem Grochowskim Zdzisław Surowaniec
Zespół Szkół imienia generała Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem obchodzi Jubileusz 110 lat istnienia.

Budynek, w którym znajduje się szkoła, został wzniesiony w 1908 roku. Zespół Szkół to najstarsza szkoła ponadgimnazjalna dająca wykształcenie średnie w powiecie niżańskim, a jedna z najstarszych w Polsce południowo-wschodniej kształcąca w różnych zawodach i istniejąca nieprzerwanie w jednym budynku.

Minister Wyznań i Oświaty „reskryptem z dnia 21 października 1908 zezwolił na otwarcie państwowego seminarium nauczycielskiego męskiego w mieście Rudniku w okręgu niskim, z językiem wykładowym polskim” - jak napisano w Dzienniku Urzędowym Rady Szkolnej Krajowej w Galicyi. Szkoła zaczęła działalność wcześniej. 30 lutego 1908 roku otwarto uroczyście Męskie Seminarium nauczycielskie, a z powodu niewykończenia budynku szkoły umieszczono je tymczasowo w starej plebani.

Starania o utworzenie szkoły podjęto kilka lat wcześniej. W 1907 roku hrabia Tarnowski przekazał 4 hektary ziemi na rzecz seminarium. Po wielu zabiegach udało się uzyskać zezwolenie w Sejmie Lwowskim na utworzenie szkoły. Podjęto też starania co do założenia szkoły zawodowej. Rudnik według Kompletnego Skorowidzu miejscowości w Galicji i Bukowinie z 1909 roku liczył 3 tysiące 366 mieszkańców, właścicielem obszaru dworskiego była Róża hrabina Tarnowska. W mieście istniała pięcioklasowa szkoła podstawowa.

Kierownikiem prowadzącym, a później pierwszym dyrektorem, został Wiktor Doleżan, przeniesiony z Seminarium Nauczycielskiego Męskiego z Tarnowa. W roku szkolnym 1908/1909 zapisało się na kurs przygotowawczy 53, a do klasy pierwszej 52 uczniów. Od 1912 roku dyrektorem był Józef Zagrodzki.

W 1932 roku została przeniesiona do Rudnika ze Lwowa Zawodowa Szkoła Koszykarska. Od 1935 roku istniała Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, przed samą wojną Państwowa Szkoła Stolarska. Podczas okupacji w Rudniku istniały Państwowe Szkoły Rzemieślnicze. Po wojnie zmieniały się nazwy szkół, ale cały czas dominowały w nich kierunki mechaniczne i drzewne.

Pierwsza matura w szkole odbyła się w 1912 roku. Przystąpiło do niej 22 uczniów. Zespół Szkół imienia generała Władysława Sikorskiego ma swoją siedzibę w historycznym, 110-letnim już budynku przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 28 w Rudniku nad Sanem. W szkole pracuje 25 nauczycieli o bardzo wysokich kwalifikacjach, są tu Warsztaty Szkolne, które świadczą usługi dla ludności, funkcjonuje stacja kontroli pojazdów, więc uczniowie uczą się zawodów w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie biorą udział w licznych zawodach, konkursach i olimpiadach, osiągając sukcesy na szczeblu centralnym.

W ofercie kształcenia szkoła posiada Liceum Ogólnokształcące, Technikum w zawodach technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik handlowiec i technik technologii drewna, Szkołę Branżową i Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla młodzieży i dorosłych.

Szkoła jest placówką uczącą, wychowującą i opiekującą się młodzieżą. Oferuje specjalności i kierunki kształcenia w zależności od zapotrzebowania społecznego i sytuacji na lokalnym rynku pracy. Zapewnia uczniom optymalne warunki rozwoju, daje wykształcenie umożliwiające wykonywanie wybranego zawodu na wysokim poziomie i jednocześnie kształtuje absolwenta kreatywnego, umiejącego dostosować się do potrzeb rynku pracy.

Szkoła jest bezpieczną i przyjazną uczniom. Swoje zadania w tym zakresie realizuje we współdziałaniu z szeroko rozumianym środowiskiem. Jest dobrze zorganizowana i wyposażona. Aby rozwijać swoje kompetencje i zainteresowania, uczniowie korzystają z najnowszych zdobyczy techniki, w tym komputerowej.

W celu zapewnienie absolwentom gruntownego przygotowania zawodowego i odpowiedniej praktyki, szkoła nawiązuje i podtrzymuje kontakty z przedsiębiorstwami i samorządami terytorialnymi. Dzięki życzliwości zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw nasi uczniowie mogą odbywać tam praktyki zawodowe. Niezwykle ważną częścią społeczności szkolnej są rodzice. Oni są współautorami życia naszej szkoły.

Nasza szkoła jest środowiskiem z własną tradycją, życiem i atmosferą, którą tworzą nie tylko mury wspaniałego budynku. Tworzą ją przede wszystkim członkowie społeczności szkolnej (uczniowie, rodzice i nauczyciele) oraz ich wzajemne relacje. Wszyscy mamy świadomość, że tylko troska, zrozumienie i wzajemne wspieranie w działaniach stanowią gwarancję wspólnego sukcesu szkoły oraz indywidualnego każdego z nas. Oczywiście najważniejsze są sukcesy uczniów, nawet te najmniejsze. Cieszymy się z osiągnięć uczniów i nagradzamy je.

Bogate doświadczenie nauczycieli, ich wykształcenie, kompetencje i zaangażowanie w sprawy uczniów są gwarancją szkoły przyjaznej, bezpiecznej i wszechstronnie wspierającej wychowanków. Staramy się i chcemy, by nasza szkoła była taką w odczuciach uczniów i ich rodziców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. KONIEC L4, WCHODZĄ E-ZWOLNIENIA

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie