15 marca Światowy Dzień Praw Konsumenta. Nie daj się oszukać...

  15 marca Światowy Dzień Praw Konsumenta. Nie daj się oszukać na e-zakupach

  Grzegorz LIPIEC, lipiec@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  15 marca Światowy Dzień Praw Konsumenta. Nie daj się oszukać na e-zakupach

  ©sxc.hu

  Internet jest już powszechny, a sklepy on-line kuszą promocjami. Na jednej rzeczy można zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Robiąc zakupy warto znać swoje prawa, a przypominamy je, bo już 15 marca obchodzony będzie Światowy Dzień Praw Konsumenta.
  15 marca Światowy Dzień Praw Konsumenta. Nie daj się oszukać na e-zakupach

  ©sxc.hu

  Dziesięć głównych nadużyć sklepów internetowych

  Dziesięć głównych nadużyć sklepów internetowych


  1. Utrudniony kontakt
  2. Kiepska obsługa
  3. Uszkodzony towar
  4. Przesyłka spóźniona
  5. Towar okazał się podróbką
  6. Towar niezgodny z zamówieniem
  7. Anulowanie zamówienia przez e-sklep
  8. Brak możliwości wyboru kuriera
  9. Niedotrzymanie słowa przez dostawcę
  10. Problem z uznaniem reklamacji
  Źródło: portal Opineo.pl  E-sklepy to najwygodniejsza forma robienia zakupów. Nie wychodzimy z domu, siadamy wygodnie przed komputerem i szukamy tego co nas interesuje. Dzięki internetowym "porównywarkom" można w kilka minut porównać ceny różnych towarów i poznać opinie osób, które już je kupiły.

  NAJPIERW WIZYTA W SKLEPIE

  Jest też inny, sprawdzony sposób na internetowe zakupy. Najpierw wizyta w sklepie, ocena towaru i jego jakości, a potem szukanie go online za mniejsze pieniądze. Nawet firmy, które mają sieć normalnych sklepów, swój towar online oferują często o wiele taniej. Nic dziwnego, że sprzedaż online ciągle rośnie w naszym kraju. W tym roku wartość handlu w sieci sięgnie 15,5 mld zł.
  Wysłaliśmy pieniądze na konto elektronicznego sklepu, ale nigdy nie otrzymaliśmy zamówionego produktu. Jak zareklamować uszkodzony sprzęt RTV lub AGD? Co zrobić, kiedy zostaliśmy oszukani przez sklep internetowy? Jak się okazuje, wielu z nas nie wie, co wtedy trzeba zrobić.

  JAK ZARADZIĆ KŁOPOTOM

  Przed zakupami w sklepie internetowym warto zasięgnąć informacji na temat samego sklepu lub sprzedawcy. Najlepiej kupować na uznanych portalach i w sklepach albo tych poleconych przez znajomych. Jeśli korzystamy z usług małych sklepów, sprawdźmy dokładnie nazwę przedsiębiorstwa, adres siedziby oraz informacje o organie, w którym zarejestrowano działalność gospodarczą.
  Można też na wszelki wypadek zadzwonić i sprawdzić, czy pod podanym adresem sklep rzeczywiście istnieje. W przypadku zakupów na serwisach aukcyjnych dobrym źródłem informacji są komentarze od innych kupujących. Znajomość regulaminu też jest ważna. Jeśli już wybierzemy towar, który nas interesuje to zapytajmy o dostępność, bo sklep może anulować nasz zakup, jeśli nie ma tego co nas interesuje na swoim stanie.

  Gdzie szukać pomocy?

  Gdzie szukać pomocy?


  Miejski Rzecznik Praw Konsumentów w Tarnobrzegu - ulica Kościuszki 32, tel. 15-822-65-70, wewn. 516
  Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Tarnobrzegu - ulica 1-go Maja 4, tel. 15-822-16-46
  Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Nisku - Plac Wolności 2, tel. 15-841-21-69.
  Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Stalowej Woli - ulica Podleśna 2, tel. 15-643-36-60.  PRZYBYWA ZGŁOSZEŃ

  Wśród najczęściej zgłaszanych problemów związanych z zakupami w sieci wymienia się: brak możliwości wyboru kuriera, kłopoty z reklamacją, anulowanie zamówienia przez sklep, a także zamówienie okazuje się niezgodne z opisem. Zapytaliśmy Halinę Hukiewicz, Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Tarnobrzegu, z jakimi problemami na co dzień zgłaszają się konsumenci z naszego regionu.

  - Coraz więcej osób zgłasza się do nas z problemami wynikającymi z zakupów w internecie. Nasza wiedza dotycząca sposobów reklamacji jest wciąż niezbyt duża i często nie wiemy, co mamy zrobić z towarem, który jest wadliwy, albo zakup nie jest zgodny z umową - mówi Halina Hukiewicz.
  Bez podania przyczyny możemy odstąpić od zawartej umowy i odesłać wadliwy towar do 10 dni od daty jego otrzymania. Pamiętajmy, aby go zapakować w oryginalne opakowanie. Jeśli stwierdzimy, że zakupiony towar jest niezgodny z umową albo jest uszkodzony, możemy złożyć reklamację w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż dwóch miesiące od momentu wykrycia usterki.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo