Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1500 osób skorzystają z bezpłatnej kolonoskopii bez kolejki w szpitalu w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Doktor Tomasz Kiszka, kierownik Pracowni Endoskopowej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli
Doktor Tomasz Kiszka, kierownik Pracowni Endoskopowej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
W szpitalu w Stalowej Woli rusza trzecia edycja programu badań przesiewowych raka jelita grubego na lata 2019- 2021. Z bezpłatnych badań kolonoskopowych skorzysta przez trzy lata 1,5 tysiąca osób. Badania finansuje ministerstwo zdrowia.

Z badań skorzystać mogą osoby w wieku od 50 do 65 lat oraz po skończonych 40 latach i mających w rodzinie chorych na raka niekoniecznie raka jelita grubego, ale w obrębie jamy brzusznej.

Zakwalifikowani do programu otrzymają bezpłatny środek do czyszczenia jelit. Badania są prowadzone poza Narodowym Funduszem Zdrowia, więc odbywają się bez kolejek. Połowa badań możliwych będzie do wykonania w znieczuleniu, decydują wskazania do znieczuleni i kolejność zgłoszeń.

Badania przeprowadzi doświadczony ośrodek stalowowolski w nowoczesnej pracowni właśnie oddanej do użytku. Pracownia Endoskopowa ma bardzo dobre wskaźniki jakości: wykrywania gruczolaków zmian przednowotworowych ( powyżej 30 procent), wysoką osiągalność kątnicy (pełne badanie powyżej 95 procent). Ośrodek ma najnowocześniejszy sprzęt HDTV i nowość na Podkarpaciu - insuflator dwutlenku węgla, co powoduje (zmniejszenie dolegliwości bólowych po badaniu. Oznacza to, że do jelita nie podaje się powietrza, a dwutlenek węgla. Dzięki temu po badaniu pacjent czuje się o wiele lepiej, bo część CO2 samo się wchłonie, a część wydali się naturalnie, nie zostanie jak powietrze w jelitach powodując ból i dyskomfort. Ta nowoczesna metoda dopiero wchodzi do wielu szpitali w Polsce. My już ją mamy jako standard.

- Są to badania dodatkowe, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia na kolejne trzy lata. Ponieważ już po raz kolejny bierzemy udział w Programie Badań Przesiewowych mamy możliwość wykonania większej ilości tych badań, tzn. rocznie pięćset kolonoskopii przesiewowych, co łącznie przez trzy lata daje nam możliwość wykonania tych badań 1500. Na kolonoskopię warto przyjść, gdyż jest to uznany test przesiewowy zwiększający wykrywalność raka jelita grubego. Jest to badanie, które ma udowodnione parametry zmniejszające zachorowalność na raka, która to zachorowalność jest bardzo wysoka, jest też duża śmiertelność z powodu raka jelita grubego - powiedział Tomasz Kiszka, kierownik Pracowni Endoskopowej w Powiatowym Szpitalu w Stalowej Woli.

Zainteresowane osoby mogą skorzystać z programu. Zapisy: telefonicznie pod numerem telefonu: 15 843 32 49 w godzinach od 7:30 do 14:30 lub na miejscu w Pracowni Endoskopowej w szpitalu. Wkrótce też będzie można pobrać ankietę i zarejestrować się przez internet (strona jest w opracowaniu).

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie