Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

15-letni Krzysztof Michalski, wirtuoz wiolonczeli z Tarnobrzega wygrał prestiżowy Konkurs Johansena w USA!

Redakcja
Tegoroczni zwycięzcy, od lewej: Krzysztof Michalski, Michał Balas (obaj wiolonczela), Julian Rhee (skrzypce) i Beatrice Chen ( altówka)
Tegoroczni zwycięzcy, od lewej: Krzysztof Michalski, Michał Balas (obaj wiolonczela), Julian Rhee (skrzypce) i Beatrice Chen ( altówka) Fot. archiwum prywatne
15-letni wirtuoz wiolonczeli - Krzysztof Michalski z Tarnobrzega wygrał największy konkurs smyczkowy świata dla muzyków do 18. roku życia, Johansen International Competition w Waszyngtonie w USA!

Pomimo młodego wieku 15-letni tarnobrzeżanin Krzysztof Michalski ma już na koncie duże sukcesy, jednak ten ostatni, wywalczony w Stanach Zjednoczonych w ostatni weekend, jest największy. Krzysztof Michalski w Konkursie Johansena w Waszyngtonie zajął pierwsze miejsce w kategorii „wiolonczela” ex aequo z innym Polakiem, 16-letnim Michałem Balasem z Krakowa.
Pokaźny czek, stypendium i kontrakt na koncerty

Dzisiaj 15-letni wiolonczelista wraca z USA szczęśliwy, z czekiem na blisko 10 tysięcy dolarów, stypendium Uniwersytetu Karoliny Południowej i kontraktem na koncerty z amerykańskimi orkiestrami symfonicznymi: Capital City Symphony Washington DC, Avanti Orchestra Washington DC oraz Prince Georg’s Philharmonic MD w następnym sezonie koncertowym.

W eliminacjach do tegorocznego konkursu wystartowało ogółem 191 muzyków z całego świata, do rozgrywanego w czwartek i piątek (15 i 16 marca) półfinału zakwalifikowało się 31 najlepszych, w sobotnim finale wystąpiło już tylko 11 (4 wiolonczelistów, 4 skrzypków i 3 altowiolistów), wśród których dominowali Azjaci.

Międzynarodowy Konkurs Johansena dla młodych muzyków grających na instrumentach smyczkowych, to organizowany co trzy lata najważniejszy młodzieżowy konkurs smyczkowy na świecie, do udziału w którym zgłasza się około 200 najlepszych skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z całego świata, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Organizowany w Waszyngtonie konkurs słynie z wysokiego poziomu artystycznego i wysokich nagród (tegoroczna pula nagród wyniosła 67 tysięcy dolarów). Jest też powszechnie uważany za trampolinę do poważnej międzynarodowej kariery estradowej - nie bezpodstawnie, bowiem prawie wszyscy dotychczasowi laureaci konkursu Johansena należą obecnie do ścisłej światowej czołówki muzyków młodego pokolenia. Krzysztof Michalski właśnie dołączył do elitarnego grona zwycięzców siedmiu poprzednich edycji konkursu, którzy są obecnie światową czołówką wiolonczelistów: Narek Hakhnazaryan, Santiago Canon Valencia, Sang Eun Lee czy Matthiew Allen.

Na konkurs Johansen International Competition przyjeżdżają łowcy talentów z całych Stanów Zjednoczonych, którzy najlepszym oferują stypendia i impresariat. W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu żadnemu Polakowi nie udało się zakwalifikować do półfinału, natomiast w tegorocznym półfinale wśród 31 muzyków zakwalifikowanych spośród blisko 200 artystów biorących udział w eliminacjach, znalazło się dwóch młodych polskich wiolonczelistów: 15-letni tarnobrzeżanin Krzysztof Michalski i rok starszy Michał Balas z Krakowa. Obaj z kompletem punktów awansowali do 11-osobowego finału, w którym nie dali szans konkurencji i zdobyli ex aequo pierwszą nagrodę.

Krzysztof Michalski mieszka w Tarnobrzegu i jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia imienia Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Naukę gry rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Tarnobrzegu pod kierunkiem Beaty Roman. Jest laureatem wielu konkursów, między innymi Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, konkursu Talents for Europe oraz XII Jan Vychytil Cello Competiton w Pradze. Zdobył stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona czy Marszałka Województwa Podkarpackiego „Nie zgubić talentu”. W Plebiscycie Echa Dnia „Człowiek Roku 2017” w głosowaniu czytelników zajął drugie miejsce w kategorii „Kultura”.W chwilach, kiedy nie gra lub nie słucha muzyki, szkoli języki obce (angielski, hiszpański i niemiecki), aby móc w przyszłości uczyć się i grać na całym świecie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji


Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski: Dramatyczne zaślubiny - pan młody relacjonuje atak nożownika. Nowy sezon Ucha prezesa

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie