Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 tysiące 800 podkarpackich uczniów odebrało świadectwa

Redakcja
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu gratuluje uczniom, którzy zakończyli rok z wysoką średnią ocen.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu gratuluje uczniom, którzy zakończyli rok z wysoką średnią ocen. KaT
Dla uczniów świadectwa, dla nauczycieli kwiaty i wakacje rozpoczęte. Uroczystego zakończenia roku, nie było w szkołach, które ucierpiały przez powódź. Jacek Wojtas Podkarpacki Kurator Oświaty zapewnił, że uczniowie z zalanych szkół, we wrześniu wrócą do odremontowanych placówek.

Ten dzień był niemal identyczny we wszystkich szkołach. Krótkie apele i szybkie rozdanie świadectw. W czwartek żegnano absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Przed nauczycielami i uczniami dziewięć i pół tygodnia przerwy od szkolnego zgiełku i obowiązków. - Wakacje powinny trwać przynajmniej trzy miesiące - mówi Michał Malczak z tarnobrzeskiej trójki. - Lipiec i sierpień szybki minie. Nie zdążymy się nacieszyć wolnością, bo niedługo znowu początek roku.

NOWE PODSTAWY
Jaki był ten rok? Zdaniem Anetty Martyniuk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu, która pożegnała wczoraj ponad 570 uczniów, był to rok trudny i pełen nowości. -To był trudny rok ze względu na powódź w Polsce oraz osobistą tragedię, jaka dotknęła naszą placówkę - mówi wicedyrektorka. - To także nowe wyzwania edukacyjne. Nowa podstawa programowa w pierwszej klasie, nowe wymagania, nowy nadzór pedagogiczny. Ale udało się. Mamy mnóstwo finalistów i laureatów konkursów. Realizujemy kolejne projekty. Udało się i szczęśliwie dobrnęliśmy do końca.

POWÓDŹ I MATEMATYKA
O trudnym roku w oświacie mówi także Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty, który przypomina, że od 18 maja powódź zakłóciła naukę w 148 szkołach. - Część z tych placówek zostało tylko podtopionych, ale aż w 33 szkołach powódź wyrządziła szkody w infrastrukturze, a osiem placówek, nadaje się do gruntowego remontu - wylicza kurator Wojtas. - Udało nam się wysłać uczniów z terenów popowodziowych na zielone szkoły. W 25 ośrodkach 1179 uczniów podczas kilkunastodniowych turnusów kontynuowało naukę. Zrobimy wszystko, co we wrześniu uczniowie wrócili do odnowionych szkół. Powołaliśmy już komisje, która szacuje straty. Jest także subwencja ministerialna w ramach dotacji budżetowej, która pozwoli nam na szybka odbudowę.

Kurator nie kryje, że największą nowością, z jaką przyszło się w tym roku zmierzyć nauczycielom i uczniom, była obowiązkowa matura z matematyki. - Do matury z matematyki przystąpiło ponad 29 tysięcy maturzystów - dodaje kurator Wojtas. - To był pierwszy rok, dlatego uczniowie byli przestraszeni. Ale ja byłem umiarkowanym optymistą. Nieoficjalnie wiem, że średnia z matematyki w naszym województwie wynosi 60 procent. Poziom egzaminu był średnio niski. Poczekajmy na oficjalne wyniki.
Miniony rok by także pomyślny dla absolwentów podkarpackich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy dzięki bardzo dobrym wynikom testów, jakie pisali na zakończenie szkół, uplasowali się w krajowej czołówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie