Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23. kwesta na ratunek zabytkowemu cmentarzowi 1 listopada w Tarnobrzegu [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Stary cmentarz w Tarnobrzegu. W ratowaniu pamiątek przeszłości potrzebna jest hojność.
Stary cmentarz w Tarnobrzegu. W ratowaniu pamiątek przeszłości potrzebna jest hojność. Wioletta Wojtkowiak
Odwiedzając groby bliskich we Wszystkich Świętych, można też wesprzeć odnowę najstarszej w Tarnobrzegu nekropolii, osiemnastowiecznego cmentarza na Piaskach. Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbędzie się po roku przerwy spowodowanej pandemią, już po raz 23.

W poniedziałek 1 listopada wolontariuszy z puszkami spotkacie u bram trzech cmentarzy: wojennego przy ulicy Targowej i parafialnych przy ulicy Mickiewicza i Wisłostradzie.

Jak to działo się od 22 lat, kwestujący od godziny 8 do 17 będą czekać na datki przy wejściach na cmentarze

- mówi Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, pomysłodawca kwesty. Jak zawsze liczy na hojność, która pozwoli odnowić kolejne pomniki na cmentarzu na Piaskach w Miechocinie.

Podziękowaniem za wsparcie będzie zaproszenie na Miechocińskie Zaduszki na starym cmentarzu, które odbędą się 2 listopada o godzinie 18. Program artystyczny przygotowują uczniowie Szkoły Podstawowej numer 6, modlitwę za zmarłych poprowadzi zaś ksiądz Mariusz Telega, proboszcz parafii pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny.

Powstanie miechocińskiej nekropolii datowane jest na 1786 rok. Tadeusz Zych podkreśla, że nekropolia jest starsza od warszawskich Powązek. Spoczywają tu między innymi burmistrzowie, starostowie, cesarsko-królewscy urzędnicy, nauczyciele, powstańcy, żołnierze, księża, nauczyciele i mieszczanie.

Stan osiemnastowiecznego cmentarza był niegdyś rozpaczliwy. Przed zagładą uratowała go hojność mieszkańców, którzy wspierają Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie w ocaleniu miejsca pamięci. Podczas ostatniej zbiórki w 2019 roku zebrano rekordową kwotę ponad 21 tysięcy złotych.

Dotychczasowe kwesty na ratowanie osiemnastowiecznego cmentarza przyniosły w sumie ponad 200 tysięcy złotych. Dzięki nim ocalono cmentarny mur, zrekonstruowano kaplicę i odrestaurowano około 40 wartościowych artystycznie nagrobków, z których najstarsze datowane są na początek XIX stulecia. W ostatnich miesiącach przygotowano do zamontowania pięć żeliwnych krzyży.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie