Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

29-latek ze Stalowej Woli skazany za wyłudzenia

Marcin Radzimowski
freeimages.com
Prawomocny wyrok skazujący usłyszał przed sądem 29-letni mieszkaniec Stalowej Woli, który w aptekach realizował całkowicie refundowane recepty na środki przeciwbólowe przeznaczone dla chorych na raka.

ZOBACZ TAKŻE:
Wyłudzili ponad 5 mln zł z PFRON-u, nie płacąc pracownikom? W Gorzowie Wielkopolskim rusza proces

(dostawca: TVN24/x-news)

Zrealizował 182 recepty, Narodowy Fundusz Zdrowia stracił niemal 43 tysiące złotych. Na trop procederu związanego z receptami wpadła w czerwcu 2011 roku policja, prowadząc śledztwo w sprawie lekarza, który miał przyjmować łapówki. Wątek dotyczący recept wyłączono do odrębnego poprowadzenia. Szybko ustalono, że w ciągu roku - od listopada 2009 roku do grudnia 2010 roku, na trzy spokrewnione ze sobą osoby (syn oraz rodzice) lekarz wystawił ponad 180 recept na całkowicie refundowane trzy leki.

Te leki przeciwbólowe przepisywane mają być wyłącznie po to, by ulżyć w cierpieniu chorym na raka. Żadna z trzech osób, które otrzymywały recepty, nie była chora. Śledczy zatrzymali 25-letniego wówczas mieszkańca Stalowej Woli, którego dane widniały na większości budzących wątpliwości recept, jakie zabezpieczono.

Mężczyzna ten jest uzależniony od środków odurzających, od amfetaminy, dopalaczy i innych. Był kilkukrotnie umieszczany w stalowowolskim szpitalu w celu detoksykacji. Przyznał, że lekarz wypisywał recepty na jego prośbę. Przyznał też, że bardzo silne leki przeciwbólowe służyły mu do odurzania się. W czasie przesłuchania lekarz tłumaczył się, że przepisywał leki 25-latkowi, ale w jego ocenie stan zdrowia młodego mężczyzny uzasadniał to.

Zupełnie odmiennego zdania byli natomiast lekarze - biegli sądowi, którzy opracowali opinię sądowo-lekarską na potrzeby śledztwa. Lekarz nie usłyszał zarzutów, zmarł przed końcem śledztwa. Przed Sądem Rejonowym w Stalowej Woli stanął natomiast 29-letni obecnie stalowowolanin. Po rozprawie usłyszał wyrok skazujący i karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na trzy lata, nakaz zwrotu Narodowemu Funduszowi Zdrowia 43 tysięcy złotych i obowiązek podjęcia leczenia odwykowego. Dwa dni temu Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu rozpoznając apelację obrońcy oskarżonego, zmienił jedynie miejsce leczenia, w którym oskarżony ma podjąć leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie