Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolutotium dla zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Mimo krytyki

Zdzisław Surowaniec
Halina Czubak kieruje Spółdzielnią Mieszkaniową od 2006 roku, wcześniej zajmowała się finansami w spółdzielni.
Halina Czubak kieruje Spółdzielnią Mieszkaniową od 2006 roku, wcześniej zajmowała się finansami w spółdzielni. Zdzisław Surowaniec
Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli udzieliło w sobotę absolutorium zarządowi. Na 9405 członków spółdzielni, w Walnym Zgromadzeniu udział wzięło zaledwie 200 osób.

W głosowaniu nad absolutorium udział wzięło około 150 członków. Prezes Halina Czubak dostała 127 głosów poparcia, zastępca prezesa zarządu do spraw technicznych Władysław Kiszka 123 głosy, a zastępca prezesa zarządu do spraw eksploatacyjnych Józef Koziarski 121 głosów.

O dobrej kondycji spółdzielni i administrowaniu zasobami świadczyło to, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stalowej Woli zdobyła tytuł Dobra Spółdzielnia 2014. Jest to kolejne wyróżnienie w rankingu najlepszych polskich spółdzielni mieszkaniowych zorganizowanym przez "Strefę gospodarki" Biznes Magazyn, niezależny ogólnopolski dodatek do Dziennika Gazety Prawnej.

Mimo tego, na zebraniu nie zabrakło głosów krytycznych wobec zarządu i spółdzielni. Można nawet było odnieść wrażenie, że to właśnie potrzeba krytyki i wygłoszenia swoich uwag była dla pewnej grupy członków argumentem, aby przyjść na Walne Zgromadzenie. Oprócz dyżurnego krytyka władz spółdzielni ze strony ubiegłorocznego kandydata na prezydenta Stalowej Woli 65-letniego Henryk Szwedo, wszystkich przebiła starsza kobieta, która stwierdziła, że spółdzielnia zamieniła jej dom w ruinę, a ona jest "sponiewierana i zmarnowana". Z tego, co mówiła w długiej wypowiedzi wynikało, że administracja swoimi działaniami doprowadziła do tego, że w jej domu zatkane zostały przewody wentylacyjne i sanitarne, a kiedy kąpała się w Wielką Sobotę, ze ściany wypadł kran. Sąsiad ją zalał, a ona nie może się dowiedzieć jak on się nazywa. Nie podoba się jej nawet "handel mieszkaniami" - jak to nazwała. Na finał stwierdziła: - Spółdzielnie położyła na nas lagę, odebrała mi zdrowie, odebrała mi siły, tak o wygląda.

Prowadzący zebranie Artur Pychowski przyznał, że problemów, jakie zgłosiła kobieta jest tak dużo, że nie sposób na zebraniu na wszystkie odpowiedzieć i zaproponował jej spotkanie z prezesem na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.

W tym roku spółdzielnia wyda 1,27 miliona złotych na remonty instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody i gazowej, 643 tysiąca złotych na remonty instalacji elektrycznej, 564 tysiąca złotych na malowanie klatek schodowych w 18 budynkach, 7,23 miliona złotych na termomodernizację remonty elewacji w 12 blokach (na docieplenie czeka jeszcze 60 budynków), 3,23 miliona złotych na roboty konserwacyjne,

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stalowej Woli została powołana do życia 10 marca 1959. Dziś Spółdzielnia Mieszkaniowa w Stalowej Woli jest jedną z najstarszych i największych w województwie podkarpackim. Na jej zasoby składa się 178 nieruchomości mieszkalnych obejmujących 10 688 mieszkań, w których zamieszkuje ok. 23 tysiące osób oraz 333 lokale użytkowe i 861 garaży. To niczym małe miasto, które wymaga profesjonalnego zarządzania. Nad eksploatacją i stanem technicznym zasobów Spółdzielni czuwają 4 jednostki administracyjne oraz własny Zakład Budowlano-Remontowy i Zakład Instalacyjno-Dźwigowy. Administracje osiedli ściśle współpracują z Radami Osiedli. Nad pracą trzyosobowego Zarządu Spółdzielni pieczę sprawuje Rada Nadzorcza.

Działania Zarządu skupiają się głównie na sprawnym administrowaniu posiadanymi zasobami, utrzymaniu ich w należytym stanie technicznym zapewniającym bezpieczeństwo mieszkańców, jak również podniesieniu walorów estetycznych budynków i ich otoczenia m.in. poprzez remonty elewacji, budowę nowych i modernizację starych parkingów oraz miejsc postojowych a także udostępnianie na osiedlach bezpiecznych, wyposażonych w ciekawe i kolorowe elementy placów zabaw. Docieplono większość budynków, sukcesywnie wymieniają drzwi i okna na klatkach schodowych oraz w pomieszczeniach ogólnego użytku. Planują że na jubileusz 60-lecia Spółdzielni te roboty modernizacyjne obejmą całość zasobów.

To, co wyróżnia Spółdzielnię spośród innych podmiotów gospodarczych to działalność społeczno-kulturalna. Spółdzielczy Dom Kultury ze świeżo wyremontowaną sceną i salą widowiskową oraz Klub "Emka", zapewniają mieszkańcom nie tylko osiedli spółdzielczych, oczekiwane przez nich zajęcia kulturalne i edukacyjne. Obecnie działają tutaj grupy taneczne, wokalne, teatr, kółka plastyczne. Prężnie działają też kluby seniora, w których organizowane są wieczorki taneczne, wycieczki i spotkania. Dzięki temu ludzie starsi, często samotni, mogą wspólnie spędzić czas. W salach SDK i Klubu "Emka" prowadzona jest szeroka działalność artystyczna, organizowane są spektakle teatralne, wystawy czy warsztaty artystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie