Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"

KLAUDIA TAJS
Adam Wójcik przyznał, że medal traktuje jako  podsumowanie jego 32 letniej pracy zawodowej.
Adam Wójcik przyznał, że medal traktuje jako podsumowanie jego 32 letniej pracy zawodowej. Klaudia Tajs
Odremontował Zamek Dzikowski i utworzył Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w przededniu Święta Niepodległości odebrał w Sali Sejmowej Dzikowskiego Zamku srebrny medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". To najwyższe w Polsce odznaczenie za szczególne osiągnięcia na niwie kultury i dbałość o dobra narodowe.

Od 22 lat Adam Wójcik kieruje Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, które stworzył od podstaw jako pierwszą placówkę muzealną w tym mieście. Zgromadził ponad 20 tysięcy eksponatów muzealnych. Jest również twórcą jedynego w Europie Muzeum Przemysłu Siarkowego oraz inicjatorem rewaloryzacji Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu.

GŁĘBOKIE ZAANGAŻOWANIE

Odznaczenie to nadawane jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej a także ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Z wnioskiem o przyznanie medalu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiła rada muzealna działająca przy ministerstwie. Medal w imieniu ministra kultury, wręczyła na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik, która podkreśliła, że jest on przyznawany osobom, które osiągnęły wyjątkowe sukcesy na płaszczyźnie kultury. - Gloria Artis to bardzo rzadkie odznaczenie - mówiła wicewojewoda Wosik.

- To odznaczenie z górnej półki, ale myślę, że trafiło we właściwe ręce. Ten zamek, jego działalność świadczą same za siebie. Myślę, że tyle serca i poświęcenia, ile pan Adam włożył w tę placówkę jest świadectwem jego głębokiego zaangażowania i wielkich kompetencji zawodowych.

CIĄGLE GROMADZI

Adam Wójcik przyznał, że medal traktuje jako podsumowanie jego 32 letniej pracy zawodowej na rzecz upowszechniania historii związanej z Tarnobrzegiem i gromadzenia zbiorów muzealnych. Mówiąc o swoim dotychczasowym dorobku i sukcesach koncentruje się na remoncie Zamku Dzikowskiego i założeniu Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które swą działalność zaczynało w zrujnowanym budynku dawnego spichlerza, a dziś mieści się w odremontowanym zamku, dawnej siedzibie Tarnowskich.

- Mieliśmy do dyspozycji budynek spichlerza, któremu groziło wyburzenie - wspominał Adam Wójcik. - Zdobyłem pieniądze i wyremontowałem obiekt. W tamtym czasie tworzyłem muzeum wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Tarnobrzega. Było to działanie społeczne, aczkolwiek będąc Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków miałem wpływ na pewne decyzje, na umożliwienie tego działania.

Najmłodszym "dzieckiem" Adama Wójcika jest jedyne w Europie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, którego siedziba mieści się w dawnym spichlerzu przy ulicy Pawłowskiego w Tarnobrzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie