Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Żonkile” w niżańskim elektryku, ale tylko w Internecie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jedna z propozycji uczczenia powstania w Gettcie Warszawskim
Jedna z propozycji uczczenia powstania w Gettcie Warszawskim RCEZ
19 kwietnia obchodziliśmy 77. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku od kilku lat aktywnie włącza się w obchody i bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

- Co roku młodzież Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej organizowała wydarzenia, wystawy, brała udział w projekcji filmu „Nie było żadnej nadziei”, szła na wycieczkę „Śladami niżańskich Żydów”, uczestniczyła w spotkaniach z historykami IPN, dyskutowała oraz wspólnie wykonywała papierowe żonkile – przypomniała koordynatorka akcji w szkole Anna Brak.

W tym roku jest inaczej… Akcja została przeniesiona do Internetu. Pomimo tej sytuacji uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej postanowili kontynuować tradycje akcji w naszej szkole. Wirtualnie oddali pamięć tym, którzy siedemdziesiąt siedem lat temu podjęli walkę o godność i o godne umieranie. Wykonali żonkile z papieru, bibuły, zrobili zdjęcia. Nauczycielka wykonała ze zdjęć kolaże, które zostały umieszczone na szkolnym facebooku.

- Dziękuję uczniom, którzy wykazali się kreatywnością, zaangażowaniem, pomysłowością i dużą inicjatywą – dodaje Anna Brak.
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile #polinmuseum #RCEZNisko
Na 20 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin ma być realizowany program wydarzeń edukacyjnych dla szkół, bibliotek i instytucji w ramach Akcji Żonkile 2020. Dla uczniów niżański elektryk poleca:

godzina 12-13 - pokaz filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943".

godzina 130-13.30 - ambasador akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta wybrane fragmenty książki Hanny Krall "Zdążyć przed panem Bogiem". Książka jest zapisem rozmowy jej autorki z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim.

Link do programu:

https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie