Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album „Flisacy” ze zdjęciami z ulanowskimi flisakami

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdjęcie z Flisu Roku Rzeki Wisły na okładce albumu Andrzeja Łady „Flisacy”, książki promowanej podczas Barbórki
Zdjęcie z Flisu Roku Rzeki Wisły na okładce albumu Andrzeja Łady „Flisacy”, książki promowanej podczas Barbórki Archiwum
Podczas ubiegłorocznej Barbórki odbyła się premiera albumu dokumentalnego „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady - fotografa z Ostrowca Świętokrzyskiego, uczestnika Flisu Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk.

Album ukazuję sposób kultywowania tradycji flisackich w Ulanowie w obecnych czasach. Album powstał w oparciu o wytyczne konwencji UNESCO i posłuży jako jeden z elementów powstającej dokumentacji do wpisu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Album powstały w języku polskim i angielskim, na ponad 200 stronach w formacie 29x29 centymetrów (portret). Zawiera fotografie przedstawiające kompleksowo ulanowską kulturę flisacką i kultywowane przez flisaków tradycje. Album dokumentalny „Flisacy” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dzień świętej Barbary to szczególna data dla każdego członka stowarzyszenia, mieszkańca Ulanowa czy sympatyka flisactwa. Właśnie w tym dniu obchodzi się wspomnienie liturgiczne świętej Barbary, męczennicy żyjącej w III wieku na terenie dzisiejszej Turcji, będącą patronką niebezpiecznych zawodów i dobrej śmierci. Ulanowscy flisacy upodobali sobie ją za patronkę i oddawali się jej w opiekę przez setki lat podczas flisów.

Po wybudowaniu kościoła w Ulanowie w 1643 roku, jednym z pierwszych bractw powołanych do życia było Bractwo Świętej Barbary. Szeroki zakres działania bractwa doprowadził do wyodrębnienia kolejnej struktury w ramach bractwa – Cechu Retmańskiego i Sternickiego powołanego w 1765 roku. Głównym zadaniem cechu były sprawy formalne związane organizowanymi flisami i spławami towarów. Na początku XX wieku flisactwo zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz innych środków transportu takich jak kolej żelazna. Tym samym w połowie XX wieku całkowicie zaginął zawód flisacki na terenie całej Polski i Europy. Jednak w pamięci mieszkańców Ulanowa zostały wspomnienia po kulturze i obyczajach związanych z flisactwem. Na podwalinach tych instytucji w 1991 roku zostało wskrzeszone obecne Bractwo Flisackie pod wezwaniem Świętej Barbary. Za główny cel działalności przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej.

Przez 27 lat działalności, Bractwo co roku hucznie świętuje Barbórkę. Przed wiekami był to czas, w którym wszyscy retmani i flisacy powrócili do Ulanowa z pływanek. Mogli wspólnie spotkać się przy stole i powspominać wydarzenia minionego roku. Podobnie i w tym roku, wszyscy flisacy mieli okazję do wspólnego spotkania.

Staraniem Rady Bractwa, flisackie tradycje w Ulanowie zostały wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Kultury w 2014 roku, tym samym flisacy rozpoczęli procedurę wpisu na światową listę. W 2016 roku został nakręcony film dokumentalny „Flisackie tradycje Ulanowa”. Sceny do filmu powstały między innymi podczas Flisu Szlakiem Błękitnego Sanu Jarosław – Ulanów 2016.

W poprzednim roku podczas Flisu Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017 powstały zdjęcia ukazujące sposób kultywowania tradycji ojców sprzed wieków. Materiał został wykorzystany w albumie dokumentalnym „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady – uczestnika zeszłorocznego flisu.

Film dokumenty i album to jedne z wielu dokumentów, które są przygotowane w celu uzyskania wpisu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO tradycji flisackich w Ulanowie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie