Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Nisku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie przygotowali prezentację i film, w których przedstawili skutki palenia papierosów
Uczniowie przygotowali prezentację i film, w których przedstawili skutki palenia papierosów RCEZ
W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku 21 listopada miał miejsce w szkole apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Na wstępie głos zabrał dyrektor szkoły Wacław Piędel, który przedstawił problem związany z paleniem tytoniu i elektronicznych papierosów przez uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Celem spotkania była edukacja młodzieży na temat zdrowotnych następstwach używania tytoniu, elektronicznych papierosów i zachęcenie do rzucania palenia i popadania w nałóg.

Jak usłyszeli uczniowie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Uczniowie przygotowali prezentację i film, w których przedstawili przyczyny sięgania po papierosy, skutki palenia tytoniu i elektronicznych papierosów oraz argumentyza rzuceniem palenia. Przypominano, że palenie tytoniu powoduje choroby przewlekłe - choroby serca i płuc, ślepotę, miażdżycę, zaburzenia płodności.

W Polsce odsetek użytkowników e – papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Nawet 30 procent uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent spróbowało ich co najmniej raz w życiu. Znane są przypadki śmiertelne z powodu palenia elektronicznych papierosów. W apelu prowadzonym przez uczniów klasy 1Eg, przygotowanym pod kierunkiem Marianny Chudy, Anny Hasiak-Tofilskiej, i Andrzeja Habigiera, uczestniczyły klasy: 1Fg, 1Gg, 1Eg i 1C.

- Mamy nadzieję, że przez edukację wzrośnie świadomość uczniów dotycząca wpływu tytoniu i elektronicznych papierosów na zdrowie człowieka i zostaną podjęte decyzje o rzuceniu palenia - powiedzieli organizatorzy, którzy upowszechniają hasło „Nie spal sobie życia, rzuć palenie”.

POLECAMY:ZDROWIE

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie