Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia Krajowa patronem obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Olbrzymi głaz z tablicą przypomina o roli Armii Krajowej w walce z hitlerowskimi Niemcami
Olbrzymi głaz z tablicą przypomina o roli Armii Krajowej w walce z hitlerowskimi Niemcami Zdzisław Surowaniec
Hymnem państwowym, w strugach deszczu, rozpoczęto 10 listopada, przy obwodnicy Stalowej Woli i Niska uroczystości związane z nadaniem tej trasie nazwy i odsłonięciem pamiątkowej tablicy.

Armia Krajowa patronem obwodnicy Stalowej Woli i Niska

Na uroczystości z tym związane zapraszała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w imieniu posła, wiceministra infrastruktury Rafała Webera. Aby uczcić 80-lecie powstania Armii Krajowej, środowiska patriotyczne: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Nisko - Stalowa, fundacje: Przywróćmy Pamięć oraz Kedyw, wyszły z inicjatywą, aby nadać drodze nazwę "Obwodu Armii Krajowej Nisko - Stalowa Wola Niwa".

Jeszcze w trakcie budowy obwodnicy Niska i Stalowej Woli środowiska patriotyczne wystąpiły do władz państwowych i samorządowych o uhonorowanie żołnierzy AK z tego terenu. Zbigniew Markut, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wyjaśnił, że powiaty stalowowolski i niżański, znajdowały się w samym sercu obwodu AK o kryptonimie "Niwa", podlegającego pod inspektorat w Mielcu. Pierwszym komendantem był kapitan Kazimierz Pilat „Zaremba”. Obwód liczył 1600 żołnierzy. - W ten sposób chcemy oddać hołd tym, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia, a ci, którzy przeżyli, po wyzwoleniu byli inwigilowani, poszukiwani przez MO, NKWD, UB, zsyłani na daleką Syberię - przypomniał Markut.

Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W trakcie uroczystości przedstawiciele koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowali związkowymi odznakami: senator Janinę Sagatowską, posła Rafała Webera i kierownika rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Bogdana Tarnawskiego.

- Po II wojnie światowej żołnierzy AK torturowano w kaźniach. Zabitych porzucono w dołach, leżą bezimienni, ale nie zapomniani. Wywalczyli nam Polskę, ich krew nie poszła na marne - mówiła senator Janina Sagatowska.

- To szczytna, cenna i piękna inicjatywa. Gdy tylko usłyszeliśmy o tej propozycji nie wahaliśmy ani chwili. Ta nazwa do naszej obwodnicy pasuje jak żadna inna - stwierdził poseł, wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Kamień z tablicą poświęcił ksiądz Krzysztof Kida. Wieńce pod tablicą położyli przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych Niska i Stalowej Woli, Huty Stalowa Wola i niżańskiego garnizonu. Po uroczystości na gości czekała gorąca grochówka.

Żołnierzom Obwodu Armii Krajowej Nisko-Stalowa Wola "Niwa"

Duży głaz przywieziony został z placu budowy przez GDDKiA. Zawisła na nim pamiątkowa tablica z napisem: "Bohaterskim Żołnierzom Obwodu Armii Krajowej Nisko-Stalowa Wola "Niwa" w 80. rocznicę powstania 1942-2022". Pamięci polskich patriotów, żołnierzy Armii Krajowej, największej organizacji ruchu oporu II wojny światowej, za walkę o niepodległej Rzeczypospolitej. Oddajemy hołd żołnierzom Obwodu Armii Krajowej Nisko - Stalowa Wola, dziękując za bohaterską postawę i obronę ojczyzny. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. W imieniu społeczeństwa Rafał Weber Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Poseł na Sejm RP Stalowa Wola, 10.11.2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie