Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczne fotografie Zofii Rydet w muzeum w Stalowej Woli - to proza życia, ale niezwykła

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zofia Rydet, Zapis socjologiczny - ludzie we wnętrzach, rzeszowskie, Markowa, 1982
Zofia Rydet, Zapis socjologiczny - ludzie we wnętrzach, rzeszowskie, Markowa, 1982 Zofia Rydet
Wystawę fotograficzną „Zofia Rydet – Zapis socjologiczny (1978-1990)” przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Ekspozycja czynna będzie od 24 lutego do 5 maja tego roku.

Wystawa fotograficzna prezentuje dorobek Zofii Rydet, jednej z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii. Jej pokaźna spuścizna artystyczna to efekt pracy z obiektywem na przestrzeni kilkunastu lat. Fotograficzny zapis socjologiczny jaki pozostawiła, nadal wzrusza i zaciekawia profesjonalistów i amatorów tej dziedziny sztuki.

Podobnie jak większość twórców powojennych, autorka Zapisu socjologicznego do fotografii dochodziła drogą amatora: poprzez namiętne robienie zdjęć, spotkania, dyskusje, wzajemną krytykę w gronie zapaleńców. Może to właśnie sprawiło, że dzieło Zofii Rydet nie zna ograniczeń; wzięło się z potrzeby, nie z kalkulacji.

Dopiero w wieku bardzo dojrzałym – w momencie sprecyzowania koncepcji Zofia Rydet miała 67 lat – zaczęła tworzyć swoje opus magnum: Zapis socjologiczny, cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii – portret ludzkiej rodziny we wnętrzu.

Na główny trzon całego zbioru fotografii Zofii Rydet – obrazy określane jako ujęcia kanoniczne – złożyły się wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski oraz za granicą. Łączy je ścisły rygor kompozycyjny. Ukazują ludzi – pojedynczo, w parach lub w grupie, na tle wybranej ściany ich mieszkania. Fotografie wykonano przy użyciu lampy błyskowej, z zachowaniem jak najszerszego obrazu całego wnętrza oraz jak największej głębi ostrości. Pierwsze precyzyjne notatki autorki dotyczące prac nad Zapisem socjologicznym pochodzą z 1978 roku. Ten cykl, na który złożyło się także kilka mniejszych, dopełniających zestawów fotografii (Obecność, Mit fotografii, Kobiety na progach, Zawody), kontynuowany był przez artystkę aż do lat 90.

Zofia Rydet uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie, na Kresach Wschodnich, W 1933 roku ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem, następnie pracowała w biurze Orbisu w Stanisławowie. Tam zastała ją wojna i kolejne okupacje: sowiecka oraz niemiecka. Po wojnie i krótkim pobycie w Rabce (z którą silnie związana była do końca życia) osiedliła się w Bytomiu i prowadziła tam sklep papierniczo-zabawkarski.

W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. W 1954 roku, zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała umiejętności i nawiązywała ważne przyjaźnie z innymi fotografami. W 1961 roku, już jako członkini ZPAF przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie od 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie