Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak smrodu w Stalowej Woli. Kolejny w tym roku. Ktoś rozlał kwas masłowy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pawilony w centrum miasta, gdzie rozlany został prawdopodobnie kwas masłowy na krzesło i na chodnik
Pawilony w centrum miasta, gdzie rozlany został prawdopodobnie kwas masłowy na krzesło i na chodnik Zdzisław Surowaniec
Doszło do kolejnego w tym roku rozlania kwasu masłowego - substancji mającej bardzo przykry zapach, bardzo trudnego do neutralizacji. Tym razem nieznany sprawca rozlał kwas przy placu targowym, przy pawilonie przy ulicy Okulickiego, gdzie jest punkt obsługi klientów Nadsańskiego Banku Spółdzielczego i „Gry logiczne”.

- Do rozlania tej cuchnącej substancji doszło prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę. Bo kiedy pracownik zamykał punkt we wtorek, nic nie było czuć. Poczuł, kiedy przyszedł rano w środę - mówi prezes Sanbank Stanisław Kłapeć.

Ktoś rozlał substancję na krzesło stojące przy pawilonie oraz na chodniku przed bankowym punktem, ale smród jest taki, że nie sposób siedzieć w pomieszczeniu, gdzie dochodzi odór. Także okoliczni sprzedawcy uliczni narzekają na roznoszący się charakterystyczny niemiły zapach. Dla banku zamknięcie punktu to strata. Jeśliby chcieli założyć kamerę, to także oznacza spory wydatek.

Trudno jest znaleźć instytucję, która zajęłaby się likwidacją smrodu i szukaniem sprawcy. Aby policja mogła się tym zająć, nie wystarczy telefon z informacją o zdarzeniu, trzeba udać się na komendę i złożyć pisemne doniesienie. Po zgłoszeniu na miejscu pojawili się policjanci, przyjechali także strażacy i polali chodnik wodą. Ala smród nadal czuć.

W styczniu tego roku nieznany sprawca wrzucił do kantoru walut w centrum Stalowej Woli pojemnik z cuchnącą substancją i uciekł. Klientka, która w tym czasie była przy kasie, nie doznała obrażeń, ale trafiła do szpitala na badania. Nikt nie został ranny w wyniku wrzucenia do pomieszczenia prawdopodobnie butelki z cuchnącą substancją. Ciecz została pobrana do zbadania przez policję. Ale przykry zapach czuć tam do dziś.

Jak czytamy na portalu internetowym „insektpol” kwas masłowy często bywa elementem nieuczciwej konkurencji pomiędzy sklepami i zakładami usługowymi. W ostatnich latach w Polsce kwas mlekowy wielokrotnie rozlewano w aptekach, pubach, klubach, restauracjach, sklepach monopolowych i zakładach fryzjerskich. Szczególnie dużo tego typu przypadków miało miejsce na terenie województwa Łódzkiego. Sporadycznie atakowano też przy jego pomocy prywatne mieszkania i samochody

Osoby, których lokal został zaatakowany kwasem masłowym zazwyczaj nie wiedzą jaką substancją zostali zaatakowani. Nie wiedzą jak rozpoznać kwas masłowy, jak pachnie kwas masłowy ani czym jest kwas masłowy. Zwykle dopiero od wezwanych służb takich jak policja straż pożarna lub pogotowie ratunkowe dowiadują się, że do ataku użyto kwasu masłowego.

Najpilniejsze działania mające na celu usunięcie kwasu masłowego zazwyczaj podejmowane są przez straż pożarną. Niestety zazwyczaj działania straży pożarnej nie usuwają zapachu kwasu masłowego całkowicie. Najlepszym sposobem pozbycia się zapachu kwasu masłowego jest ozonowanie.

Ozonowanie to dezynfekcja przy pomocy mającego silne właściwości utleniające ozonu. Ozon to gazowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek mająca silne właściwości aseptyczne. Ozon ma niebieski kolor. W sposób naturalny powstaje pod wpływem nadfioletu ze zwykłego tlenu lub podczas uderzeń piorunów. Ozon używany w trakcie ozonowania produkowany jest przy pomocy generatorów ozonu. Ozonowanie skutecznie usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy w tym między innymi zapach kwasu masłowego. W przeciwieństwie do innych metod naprawdę je usuwa, a nie jedynie maskuje.

Ozonowanie jest całkowicie bezpieczne i może być stosowane w miejscach, w których często pojawiają się ludzie. Przeprowadzenie ozonowania najlepiej zlecić specjalistycznej firmie z branży DDD. Aby zminimalizować okres wyłączenia pomieszczeń z użytkowania bardzo ważnym jest maksymalne skrócenie czasu od rozlania kwasu do uruchomienia odpowiednio dobranych generatorów ozonu.

Inne metody pozbywania się zapachu kwasu masłowego nie są tak skuteczne, ale można je zastosować jako tymczasowe do czasu przyjazdu ekipy, która przeprowadzi ozonowanie. W metodach tych nieprzyjemny zapach kwasu masłowego usuwany jest przy pomocy octu, etanolu, wodorowęglanu wapnia i wietrzenia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek pod Kielcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie