Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądźmy przygotowani na różne zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik [WIDEO, GRAFIKI]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
"Bądź gotowy. Poradnik na czas kryzysu i wojny" - to tytuł poradnika opracowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zawiera praktyczne informacje, jak przygotować się na wypadek zagrożenia i jak postępować, gdy już ono wystąpi.

Poradnik został opracowany przez ekspertów do spraw bezpieczeństwa, w znacznej części przez byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM, elity wśród polskich sił specjalnych.

- Musimy przeanalizować, co się dzieje, ocenić sytuację i podjąć zdroworozsądkową, przemyślaną, mądrą decyzję. Temu ma służyć ten poradnik, aby rzucić pigułę informacji, aby ludzie odnaleźli się w sytuacji kryzysowej, bo nie wszyscy na wszystkim muszą się znać - tłumaczy Andrzej "Wodzu" Kruczyński, były żołnierz GROM-u.

Poradnik napisany jest przystępnych językiem, składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie. W drugiej są wskazówki działania w czasie kryzysu. W materiale znajdziemy m.in.: jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Już teraz, w spokojnej atmosferze, warto porozmawiać z dziećmi o zagrożeniu wojną, znaleźć najbezpieczniejsze miejsce w domu, do którego trzeba będzie się schować w razie ataku. Także warto zawczasu wyznaczyć nieco odleglejsze miejsce, łatwo dostępne dla wszystkich członków rodziny, do którego można dotrzeć w razie, gdy z różnych powodów zostaniemy rozdzieleni.

Autorzy przestrzegają przed dezinformacją, która coraz częściej jest poważną bronią wroga i prowadzić do paniki. Eksperci radzą, aby korzystać tylko ze sprawdzonych informacji, publikowanych przez oficjalne instytucje, służby czy powszechnie znane media. Świeżym przykładem udanej operacji dezinformacyjnej w Polsce, wykonanej głównie poprzez portale społecznościowe, była plotka na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej o rzekomym braku paliwa. Efektem były ogromne kolejki przed stacjami.

Autorzy radzą również, jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji, gdy staniemy się zakładnikami. Podpowiadają, jak udzielić pierwszej pomocy i w jaki sposób rozpoznać i stosować się do różnych sygnałów alarmowych. Doradzają, jakie zapasy warto zrobić i w jaki sposób przygotować plecak dla każdego członka rodziny, dzięki któremu możemy sprawnie i bezpiecznie się ewakuować. Podpowiadają, że warto zeskanować lub zrobić zdjęcia, choćby telefonem komórkowym, swoich najważniejszych dokumentów. Nie tylko tożsamości, ale np. aktu własności ziemi czy domu. Warto je zachować np. na pen-drivie.

Porady zawarte w przewodniku nie są nowością. Przypomniana została m.in. opracowana trzy lata temu przez Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zasada 4 U - uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak.

Poradnik za darmo, w pliku pdf lub prezentacji, można ściągnąć ze strony internetowej Rządowej Centrum Bezpieczeństwa - www.gov.pl/web/rcb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bądźmy przygotowani na różne zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik [WIDEO, GRAFIKI] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie