Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bariery przeciwśniegowe na dachu

.
Okres zimowy jest bardzo niebezpieczny dla naszych dachów, warto odpowiednio zabezpieczyć swój dom przed osuwaniem się śniegu. Opadające połacie topniejącego się śniegu mogą zniszczyć orynnowanie oraz stanowią duże niebezpieczeństwo dla ludzi. Podczas przeprowadzania budowy dachu warto przemyśleć zamontowanie specjalnych barier śnieżnych. Pozwolą one uchronić dach przez zsuwającym się śniegiem i licznymi uszkodzeniami. Na rynku istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń przed osuwającym śniegiem. Wybór zabezpieczenia należy skonsultować z fachowcami, powinien on uwzględniać intensywność opadów występujących w rejonie, którym znajduje się nasz dom.

Do najbardziej trwałych zabezpieczeń zaliczyć można drewniane bele i stalowe rury. W przypadku niewielkich ilości opadów wystarczają są płotki przeciwśniegowe, wykonane z nieco lżejszych i mniej odpornych materiałów.

Jakie dachy powinny posiadać bariery przeciwśnieżne?
Zabezpieczenia przeciwśniegowe powinny być montowane na każdym dachu, który jest narażony na opady śniegu. Osłony musza znajdować się przede wszystkim na dachach spadzistych. Dachy spadziste posiadają duży kąt nachylenia, który powoduje szybkie i gwałtowne zsuwanie się połaci śnieżnych. Dachy strome powinny być wyposażone w płotki przeciwśniegowe oraz inne zabezpieczenia. Topniejący śnieg zwiększa swój ciężar, do bardzo dużej wagi. Ewentualny upadek ciężkiego śniegu może grozić życiu ludzkiemu oraz wywołać wiele dodatkowych zniszczeń. Najczęściej zdarza się, że śnieg opada na samochody zaparkowane w okolicach budynku i niszczy dachy aut tworząc w nich liczne wgniecenia. Śnieżno-lodowa pokrywa może także powyginać i zerwać rynny oraz inne elementy dachu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż na dolnej krawędzi dachu płotków lub bel przeciwśnieżnych, które zatrzymają usuwający się śnieg. Warto także skorzystać z śniegołazów oraz stoperów. Tego typu zabezpieczenia rozmieszcza się na całej połaci dachu, chronią one elementy dachu przed dużym naporem śniegu.

Montowanie zabezpieczeń przeciwśnieżnych

Dachy mające nachylenie około 45 stopni wymagają montażu zabezpieczeń podczas przygotowania projektu. Natomiast dachy z pochyleniem 30 stopni nie muszą być wyposażane w bariery. Jednak każda osoba przeprowadzająca pokrycie dachowe powinna poinformować właściciela o możliwości zainstalowania zabezpieczeń podczas wykonywania budowy dachu. Montaż zabezpieczeń przeciwśniegowych najlepiej jest zaplanować podczas przeprowadzania montażu dachówki, gontu czy też blachodachówki.
Istnieje możliwość umieszczenia zabezpieczeń przeciwśnieżnych na gotowych dachach. Wówczas należy ściągnąć pewne fragmenty pokrycia, aby przykręcić płotki do łat dachowych. Rozstawienie płotków przeciwśniegowych jest uzależnione od nachylenia dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczanie płotków w drugim rzędzie dachówek od okapu. Płotki poleca się montować z zachowaniem pewnej odległości od siebie, najlepiej około 80 centymetrów.
Gdy mamy do czynienia z dachami o 40 stopniowym nachyleniu oraz połaciach dłuższych niż 10 metrów, warto zamontować dwa rzędy barier przeciwśniegowych. Pierwszy rząd należy umieścić przy okapie, a drugi na środku połaci.

Rodzaj barier przeciwśnieżnych do dachów

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów zabezpieczeń chroniących dach przed osuwającym się śniegiem. Do najpopularniejszych należą: płotki przeciwśniegowe, belki drewniane lub rury stalowe na odpowiednich wspornikach, rozbijacze śniegu, stopery, rynny leżące i inne.

Płotki przeciwśnieżne
Płotki przeciwśnieżne wykazują dużą odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Wykonywane są ze stali ogniowo ocynkowanej, która jest poddawana dodatkowo proszkowemu lakierowaniu. Występują w wielu brawach i bez problemu można dobrać odpowiedni kolor do swojego dachu.
Płotki należy montować na wysokości podparcia krokwi o murłatę, dzięki temu śnieg nie będzie obciążał konstrukcji. Osadza się płotki przeciwśniegowe na wspornikach i mocuje je do więźby dachowej. Płotki są łączone przy użyciu klamer lub zatrzasków. Płotki idealnie sprawdzają się na dachach z pokryć ceramicznych, blaszanych i cementowych (blachodachówka, blacha płaska, trapezowa oraz płyty faliste). W przypadku dużego nachylenie dachu oraz długich krokwi poleca się montowanie dwóch rzędów płotków zabezpieczających.

Przeciwśnieżne systemy rurkowe
Przeciwśnieżne systemy rurkowe stosuje się na dachach pokrytych blachą. Dachy płaskie wymagają montażu systemów rurkowych za pomocą zacisków przytwierdzanych do rąbków stojących. Rurki wykonywane są najczęściej z aluminium, miedzi lub stali ocynkowanej. Należy pamiętać, aby stosować bariery z tego samego materiału, z jakiego został pokryty dach.

Bale przeciwśniegowe
Bale przeciwśniegowe pozwalają zatrzymać osuwającą się z połaci czapę śnieżną. Stanowią dobre zabezpieczenie zwłaszcza na dachach, które zagrażają osunięciem śniegu na ciągi komunikacyjne – jezdnie i chodniki. Bale przeciwśniegowe montowane są na hakach, które należy przymocować do więźby dachowej.

Śniegołapy
Śniegołapy inaczej nazywane są rozpruwaczami śniegu. Pełnią ważną funkcję rozdzielania dużej masy śnieżnej opadającej z dachu na mniejsze i lżejsze części. Śniegołapy szczególnie wskazane są dla dachów, których połać dachowa jest dłuższa niż 3 metry.

Stopery do pokryć z gontów bitumicznych

Spełniają funkcję podobną do płotków przeciwśnieżnych na pokryciach z dachówek. Elementy przybijane są do sztywnego poszycia dachu i częściowo pokrywane pasami pokrycia. Na zewnątrz połaci wystaję jedynie cześć stopera, która ma na celu zatrzymywanie osuwającego się śniegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie