Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Sylwia Dąbrowa
Michał Bryl i Bartosz Łosiak awansowali do ćwierćfinału pierwszego turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w siatkówce plażowej w sezonie 2023. Polacy w piątek odnieśli dwa zwycięstwa i zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie.

Biało-Czerwoni rywalizację rozpoczęli w czwartek, kiedy to na inaugurację zmagań pokonali Brazylijską parę Saymon i Vinicius. W piątek odbyły się kolejne dwa mecze grupowe z udziałem naszych zawodników.

Trzysetowe spotkania z udziałem Bryla i Łosiaka

Pierwszymi piątkowymi rywalami Polaków byli kolejni Brazylijczycy - Vitor Felipe i Renato. Pierwszy set spotkania długo był bardzo wyrównany, a do stanu 11:9 dla zawodników z Ameryki Południowej tylko raz zdarzyło się, by któryś duet zdobył dwa punkty z rzędu. Chwilę później rywale naszych siatkarzy osiągnęli czteropunktową przewagę (14-10) i wydawało się, że o jakikolwiek sukces w tej partii może być ciężko. Na szczęście Bryl i Łosiak nie zwiesili głów, walczyli do końca i najpierw zniwelowali stratę niemal do zera (16:15), by w końcówce partii od stanu 18:16 dla Brazylijczyków zdobyć pięć punktów z rzędu i odnieść zwycięstwo w pierwszej części spotkania.

W drugim secie to Biało-Czerwoni wypracowali trzypunktową przewagę (7:4, 12:9, 18:15), w końcówce lepiej spisali się jednak ich rywale, którzy doprowadzili do remisu, a potem w zaciętej końcówce zachowali więcej zimnej krwi i wygrali 26:24. Na szczęście taki stan rzeczy nie podłamał naszych graczy, którzy w tie-breaku zwyciężyli 15:13 i cały mecz 2:1.

Także trzy sety trwał drugi rozegrany w piątek mecz z udziałem Bryla i Łosiaka. Niemiecki duet Nils Ehlers i Clemens Wickler gładko przegrał (różnicą ośmiu punktów) pierwszą partię, by w drugiej pozwolić Polakom na zdobycie zaledwie dwunastu oczek. Decydująca, trzecia partia była z kolei wyrównana do stanu 5:5. Od tego momentu ostro do pracy zabrali się Polacy, którzy do końca spotkania niepodzielnie dominowali i ostatecznie wygrali 15:8.

Michał Bryl i Bartosz Łosiak zagrają w sobotę w ćwierćfinale

Michał Bryl i Bartosz Łosiak wygrali wszystkie mecze fazy grupowej, zajęli pierwsze miejsce i zapewnili sobie awans do ćwierćfinału, który zostanie rozegrany w sobotę. Przeciwnika naszej pary wyłoni sobotnia runda play off, w której zagrają zespoły z drugich i trzecich miejsc.

Zmagania w Katarze potrwają do niedzieli. Ostatniego dnia odbędą się mecze półfinałowe, a także rywalizacja o trzecie miejsce i finał. Transmisję z meczów turnieju Beach Pro Tour Elite 16 można oglądać na sportowych antenach Polsatu.

Beach Pro Tour Elite 16 - faza grupowa

Michał Bryl/Bartosz Łosiak - Vitor Felipe/Renato (Brazylia) 2:1 (21:18, 24:26, 15:13)
Michał Bryl/Bartosz Łosiak - Nils Ehlers/Clemens Wickler (Niemcy) 2:1 (21:13, 12:25, 15:8)