Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą przenosiny szkół w Tarnobrzegu. „Rolnik” do „Jedynki”, „Katolik” do „Trójki”, internat będzie nad redakcją „Echa Dnia”

Marcin Radzimowski
Budynek Gimnazjum numer 3. Nie można wykluczyć, że od roku szkolnego 2019/2020 mieścić się będzie szkoła katolicka
Budynek Gimnazjum numer 3. Nie można wykluczyć, że od roku szkolnego 2019/2020 mieścić się będzie szkoła katolicka Marcin Radzimowski
Uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej numer 4 będą się uczyć w obecnym budynku przy ulicy Wyspiańskiego a w likwidowanym Gimnazjum numer 3 przy ulicy Dekutowskiego być może będzie katolicka podstawówka i liceum. To tylko część zmian, jakie mają być wprowadzone w Tarnobrzegu w roku szkolnym 2019/2020.

O najnowszych planach dotyczących funkcjonowania placówek oświatowych, choć wybiegających o rok do przodu, mówiła na konferencji prasowej Anna Pekár, wypełniająca zadania i kompetencje prezydenta Tarnobrzega. Podkreślając, że wcześniejsze plany (z czasów faktycznych rządów prezydenta Grzegorza Kiełba) zostały zmienione pod wpływem analiz demograficznych i konsultacji społecznych.

Dotyczyło to między innymi Szkoły Podstawowej numer 4, która według planów miała funkcjonować w budynku po Gimnazjum numer 2 (ulica Kopernika). Miały się tam ewentualnie uczyć dwie najstarsze klasy.

- Byliśmy na spotkaniu z rodzicami. Wiadomo, były różne zdania, ale wolą większości rodziców było, aby te dzieci pozostały w budynku szkoły przy ulicy Wyspiańskiego. Powiedzieli, że chcą szkołę małą, kameralną i znaną dzieciom - mówiła Anna Pekár. - Byli u mnie również rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych z uzasadnioną prośbą, że od wielu lat tułają się i pracują w bardzo złych warunkach, nawet w pomieszczeniach suteren i najwyższy czas, aby te dzieci, które już zostały doświadczone przez los, niezwykle wrażliwe, dostały swoją siedzibę.

Zapadła decyzja, że od września 2019 roku Zespół Szkół Specjalnych (obecnie przy Szkole Podstawowej numer 10) będzie funkcjonować w budynku obecnego Gimnazjum numer 2 (ulica |Kopernika). Anna Pekár dodaje, że planowane tam jest w niedalekiej przyszłości utworzenie przedszkola dla dzieci autystycznych.

- Ogromnym marzeniem dyrektora szkoły specjalnej jest otworzenie szkoły branżowej. W budynku tym będzie również funkcjonować znajdujący się już tam sektor gastronomiczny, który prowadzony jest przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1. Będzie pełne wyposażenie, kuchnie, pracownie do kształcenia zawodowego - mówiła Anna Pekár. - Gdyby więc ci uczniowie podjęli się takiego kształcenia pierwszego stopnia, praktyki mieliby tuż za ścianą.

Kolejną „tułającą się” od lat szkołą jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2, czyli „Rolnik” (wcześniej w pomieszczeniach Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie w sąsiedztwie Gimnazjum numer 2 przy ulicy Kopernika. Wkrótce też zyska nową siedzibę - od roku szkolnego 2019/20 będzie miało swoją siedzibę w obecnym budynku Gimnazjum numer 1 (ulica Jachowicza).

- Ten budynek będący do dyspozycji Szkoły Podstawowej numer 3 już w części jest pustawy, dlatego w tych pomieszczeniach dyrektor „Rolnika” będzie mógł zaczynać swoją działalność. Otrzymał bowiem pieniądze z projektu unijnego na doposażenie pracowni. Jest więc obligowany już teraz różnymi terminami montażu różnych urządzeń, dlatego nie można czekać - wyjaśnia Anna Pekár.

Trwają również rozmowy z organem prowadzącym szkoły katolickie - Parafią Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- Podjęłam taką decyzję, że budynek Gimnazjum numer 3 przy ulicy Dekutowskiego, w którym teraz wygasa gimnazjum, przeznaczam dla Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego - mówi wypełniająca zadania i kompetencje prezydenta Tarnobrzega.

A co z obecnym budynkiem szkoły katolickiej? Anna Pekár dodaje, że mając na względzie ruszający w przyszłym roku ministerialny program Maluch Plus, rozważa też inne możliwości - być może w tym budynku lub w którymś przedszkolu ruszy grupa żłobkowa, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, może będzie tam siedziba biblioteki dla seniorów z Przywiśla, być może dom dziennego pobytu (według wcześniejszych planów miał być w budynku Gimnazjum numer 3 przy ulicy Dekutowskiego).

- Pomysłów jest bardzo dużo, ale ja do tego podchodzę z dużą rozwagą. Nie podejmę decyzji w zaciszu gabinetu, ale po konsultacjach społecznych - dodaje Anna Pekár.

Wspomniała również, że będą przygotowywane nowe internaty - jest bowiem ogromne zapotrzebowanie. W „Budowlance” tam gdzie była biblioteka, stworzone zostaną cztery pokoje dla uczniów.

- Mam ze strony trzech szkół sygnały, że na liście rezerwowej uczniów zainteresowanych zamieszkaniem w internacie jest już 35 podań - dodaje Pekár. - Dlatego też z końcem lipca przejmujemy od wojewody budynek przy ulicy Moniuszki 6B, gdzie obecnie mieści się między innymi siedziba „Echa Dnia” i tam prawdopodobnie czwarte piętro zostanie zagospodarowane pod przyjęcie uczniów czterech szkół ponadgimnazjalnych z Tarnobrzega.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie