Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie prąd z gazu w Elektrowni Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Prezes Elektrowni Stalowa Wola Janusz Teper zapewnia, że celem jest rezygnacja z uzyskiwania energii ze spalania węgla kamiennego na rzecz gazu i odpadów drzewnych czyli biomasy.
Prezes Elektrowni Stalowa Wola Janusz Teper zapewnia, że celem jest rezygnacja z uzyskiwania energii ze spalania węgla kamiennego na rzecz gazu i odpadów drzewnych czyli biomasy. Zdzisław Surowaniec
Za cztery lata w Elektrowni Stalowa Wola powstanie zasilana gazem ziemnym elektrociepłownia z blokiem gazowo-parowym. Będzie to największa w Polsce inwestycja energetyczna wykorzystująca gaz jako paliwo.

Premia za czystość

Niska emisyjność paliwa gazowego będzie premiowana przez Europejski System Handlu Emisjami. W ramach tego systemu elektrociepłownie gazowo-parowe ponoszą niższe jednostkowe koszty zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i Tauron Polska Energia SA oraz ich spółki zależne PGNiG Energia SA i Elektrownia Stalowa Wola SA podpisały 7 maja w Katowicach umowę związaną z budową oraz eksploatacją zasilanej gazem ziemnym elektrociepłowni z blokiem gazowo-parowym. Nowa elektrownia w Stalowej Woli to będzie największa w Polsce inwestycja energetyczna wykorzystująca gaz jako paliwo - poinformowała Joanna Zakrzewska Rzecznik Prasowy PGNiG.

PRĄD I CIEPŁO

Nowa instalacja będzie produkować zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, co pozwoli uzyskać duże oszczędności. Gorąca woda będzie wykorzystywana na potrzeby komunalne Stalowej Woli i Nisko. Natomiast parę technologiczną będą użytkować pobliskie zakłady przemysłowe. Moc elektryczna nowego bloku wyniesie 400 MWe, a moc cieplna 265 MWt. Planowana roczna produkcja energii wyniesie ok. 3,1 TWh, a ciepła 1,8 PJ. Rocznie blok będzie zużywał ok. 550 mln metrów sześciennych gazu.

Jak przeczytać można na stronie internetowej PGNiG, blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zastąpi istniejące instalacje energetyczne wykorzystujące węgiel jako paliwo. Zmiana paliwa pozwoli na znaczną redukcję emisji tlenków siarki oraz pyłów, ponieważ spalanie gazu ziemnego praktycznie nie generuje takich zanieczyszczeń. Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne turbiny gazowej zapewnią przestrzeganie progów emisji tlenków azotu.

1,9 MLD ZŁ

Uruchomienie elektrociepłowni gazowej nastąpi w połowie 2014 roku. Jeszcze w tym roku przewiduje się zawarcie umów na przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i sieci gazowej. Natomiast wybór generalnego wykonawcy oraz uzyskanie niezbędnych koncesji i zezwoleń, w tym pozwolenia na budowę, ma nastąpić w połowie 2011 roku.

Budżet szacunkowy tego przedsięwzięcia to około 1,9 mld zł. Intencją udziałowców jest pozyskanie finansowania zewnętrznego w wysokości minimum 50 proc. wartości inwestycji. Realizacją projektu zajmie się powołana do tego celu spółka celowa EC Stalowa Wola SA, która będzie odpowiedzialna za budowę i późniejszą eksploatację nowego bloku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie