Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie reforma Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Morawiecki: Musimy doprowadzić do pewnego porozumienia z UE

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Będzie reforma Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Morawiecki: Musimy doprowadzić do pewnego porozumienia z UE
Będzie reforma Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Morawiecki: Musimy doprowadzić do pewnego porozumienia z UE fot. adam jankowski / polska press
- Czekam na reformę Izby Dyscyplinarnej i chciałbym zaproponować taką reformę - powiedział w Telewizji Republika premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu Mateusz Morawiecki przyznał w rozmowie z Telewizją Republika, że nie dostrzega poprawy wymiaru sprawiedliwości. - Ubolewam i myślę, że większość kolegów z naszego obozu politycznego z tym by się zgodziła. Staramy się, ale niestety widzimy, że trzeba czekać na tę reformę i ja też czekam – mówił.

Zaznaczył także, że czeka na reformę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- I chciałbym zaproponować taką reformę z tego względu, że to, co się w tej chwili udało zrobić, jest może malutkim kroczkiem do przodu, ale zdecydowanie nie spełniło moich oczekiwań – przekazał premier.

Co więcej dodał, że to nie jest tylko jego zdanie, ale również większości społeczeństwa.

Suwerenność nie jest zagrożona

Pytany, czy polska suwerenność jest zagrożona, odpowiedział, że "nie ma wielkich obaw, co do tego, że ktoś nas tej suwerenności pozbawi".

Odrósł się także do sporu z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Ten spór nie jest sporem, którego nie można rozwiązać - ocenił.

- UE jest organizacją koncentrującą się na sprawach gospodarczych i handlowych. I te kompetencje są przyznane UE. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby każde państwo mogło określać wszystkie warunki dotyczące dóbr, towarów, produkcji i usług według własnego widzimisię. Nie byłoby wtedy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a potem Unii Europejskiej. Te zasady ujednolicone i zharmonizowane na poziomie Europejskim są potrzebne po to, żebyśmy korzystali z jednolitego rynku. To jest dla nas ogromną wartością — tłumaczył Morawiecki.

Konstytucja aktem najważniejszym

Jednocześnie premier zaznaczył, że konstytucja RP jest najwyższym aktem prawnym, w którym zapisane są polskie wartości. - I Trybunał Konstytucyjny już parę razy — w 2005, w 2010 r. - wypowiadał się i wkrótce wypowie się ponownie w tej sprawie doktrynalnej, dotyczącej wyższości porządku prawnego prawa krajowego nad europejskim – mówił.

- Jednak sytuacja jest zawiła, bo jesteśmy częścią Unii Europejskiej, chcemy być w UE, korzystamy bardzo na wolności handlu, na jednolitym rynku. Polskie firmy wzrastają, polskim pracownikom rosną wynagrodzenia. Oto tutaj właśnie chodzi. W związku z tym musimy też doprowadzić do pewnego porozumienia z powrotem z Unią — zauważył.

Premier podkreślił, że państwo silne między innymi gospodarczo, zapewnia większą suwerenność. - Jakbyśmy byli słabeuszami, to nikt by się z nami za bardzo nie liczył – ocenił.

Wyrok TK

Pięcioro członków Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej miało 13 lipca rozstrzygnąć, czy w Polsce wyższość ma prawo unijne, czy też - jak chce autor wniosku do TK, czyli premier - prymat ma polska konstytucja.

Jednak po kilkugodzinnej rozprawie zarządzono przerwę do 15 lipca. Jednak ostatecznie TK ogłosi wyrok w sierpniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie