Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejem Lasowiackie z tańcami i kolędami zachwyciło widzów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W spektaklu wystąpił Chór Kameralny Jerzego Augustyńskiego i Studium Wokalnego Prymka
W spektaklu wystąpił Chór Kameralny Jerzego Augustyńskiego i Studium Wokalnego Prymka Zdzisław Surowaniec
W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli wystawione zostało w poniedziałek widowisko „Betlejem Lasowiackie” z udziałem zespołów artystycznych.

Spektakl „Betlejem polskie” Lucjana Rydla był inspiracją dla Janiny Wań do stworzenia scenariusza widowiska, w którym zaprezentowały się zespoły artystyczne Miejskiego Domu Kultury.

W poniedziałek „Lasowiacy” zaprosili mieszkańców Stalowej Woli na niezwykły wieczór, podczas którego ponownie, wśród tańców, kolęd i pastorałek przeżywać można było cud narodzin Zbawiciela. - Bądźmy razem, weselmy się i ufajmy w dobro, jakie spływa na nas wraz z owym świętym wydarzeniem - zachęcali organizatorzy do udziału w spektaklu, w którym wystąpili: Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, Chór Kameralny

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” imienia Ignacego Wachowiaka, Kapela Lasowiacka, Studium Wokalne „Prymka”, Klub Seniora Jarzębinka. Widownia wypełniła się po brzegi i widzowie oglądali jak pastuszkowie podążali za gwiazdą do Betlejem. Reżyser Anna Kiedrzyńska zadbała, aby w spektaklu były piękne kolędy oraz wiele tańców, które ożywiały przedstawienie.

Reżyserem widowiska była Teresa Barbara Myśliwiec, scenografia: Lidia Biernat, choreografia Marek Zaremba, za przygotowanie muzyczne odpowiedali Jerzy Augustyński, Bartosz Kanach, Mieczysław Paruch i Teresa Barbara Myśliwiec.

Miejski Dom Kultury kierowany przez Marka Gruchotę, stara się pielęgnować i przypominać obyczaje lasowiackie. Przed pięcioma laty wystawiona tu została „Wigilia Lasowiacka”. Zwyczaje wigilijne tego regionu zaprezentował zespół obrzędowy „Wydrzowianie” oraz Agnieszka i Stanisław Smaliszowie ze Słomianej.

„Wydrzowianie” przedstawili widowisko „Wieczór wigilijny”. Jego treść opracowano na podstawie informacji pozyskanych od najstarszych mieszkańców Wydrzy. Opowieść rozpoczęła się bladym świtem i prowadziła po wyjście na pasterkę, a punktem kulminacyjnym była pierwsza gwiazda na niebie. Agnieszka i Stanisław Smaliszowie od lat znani są jako propagatorzy naszej kuchni regionalnej. Podczas Wigilii Lasowiackiej serwowali kapustę wigilijną, barszcz z uszkami, ryby oraz piernik.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie