Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna darowizna

Anna NIEDZIELSKA
Podarowanie wartościowej rzeczy wymaga spisania umowy. Warto wiedzieć jak należy ją sporządzić, kto, kiedy i jaki płaci podatek oraz czy darowiznę można odwołać.

Pozostali niewykluczeni z darowizny

Pozostali niewykluczeni z darowizny

Nawet w przypadku, kiedy rodzice przekazali cały swój majątek darowizną na przykład jednemu z trójki dzieci, po ich śmierci pozostali potomkowie mogą się starać o należny im z ustawy zachowek. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku tylko drobnych darowizn oraz dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku.

Możemy dać cokolwiek i komukolwiek nam się podoba. Przedmiot, nieruchomość, prawo współwłasności, zarówno krewniakom jak i osobie zupełnie obcej. Także liczba osób obdarowywanych może być dowolna, zresztą tak samo jak darczyńców, bo przecież dwójka rodziców ma prawo zdecydować o obdarowaniu dziecka.

KIEDY AKT NOTARIALNY
Umowa zawsze powinna mieć formę aktu notarialnego, jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość - działka, mieszkanie czy udział we współwłasności budynku. Zwykła umowa pisemna czy ustna w przypadku nieruchomości nie będzie ważna.

Innym wartościowym darem może być na przykład samochód, ale w takiej sytuacji wystarczy już tylko pisemna umowa między darczyńcą a obdarowanym. Aby uniknąć problemów przy rejestrowaniu auta, powinny się w takim dokumencie znaleźć dane obydwu zainteresowanych osób, model i marka samochodu, rok produkcji, numery rejestracyjny i nadwozia.

Drobniejsze darowizny - na przykład komplet srebrnych sztućców po dziadkach, rodzinna biżuteria czy finansowe wsparcie dla wnuków - choć często również są bardzo wartościowe, nie muszą mieć już szczególnej formy. Wystarczy ustna umowa i przekazanie daru.

ODWOŁANIE DAROWIZNY
Są sytuacje, w których możliwe jest odwołanie darowizny. Jeśli obdarowany zachowuje się wobec darczyńcy w sposób świadczący o jego niewdzięczności - dziecko nie pomaga niedołężnym rodzicom, mąż opuszcza żonę, która podarowała mu część swojego majątku, siostrzenica nie odwiedza wujostwa w szpitalu - darowizna może zostać cofnięta.

Bez podatku od darowizny

Bez podatku od darowizny

Osoby z pierwszej linii pokrewieństwa, małżonkowie, rodzeństwo, rodzice i dzieci, a także ojczym, macocha i pasierbowie mogą być zwolnieni z podatku od darowizny pod warunkiem złożenia w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania specjalnego formularza w urzędzie skarbowym.

Wolno to zrobić w ciągu 12 miesięcy od momentu, w który darczyńca dowiedział się, że obdarowany zawiódł jego oczekiwania. Aby formalnie sprawę załatwić należy spisać pretensje uzasadniające decyzję o odwołaniu darowizny i wysłać listem poleconym do obdarowanego.

Jeśli po otrzymaniu listu nie zwróci on podarunku, pozostaje udanie się do sądu z pozwem o odwołanie darowizny. W trakcie procesu trzeba przedstawić dowody - zeznania świadków, dokumenty czy listy świadczące o tym, że obdarowany zachowywał się nagannie nie udzielając darczyńcy pomocy, gdy była taka potrzeba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczna darowizna - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie