Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczny piątek" na przejeździe w Jadachach. Pracownicy kolei i policjanci edukowali kierowców

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa we współpracy z Strażą Ochrony Kolei i Policją w piątek przeprowadzili kolejną wakacyjną akcję edukacyjno-prewencyjną, tym razem na przejeździe kolejowym w Jadachach (powiat tarnobrzeski), gdzie w kwietniu doszło do tragicznego wypadku.

„Bezpieczne piątki” to cykliczny projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”. Akcje pracowników PLK i Straży Ochrony Kolei, a także Policji są organizowane na przejazdach w całej Polsce.

- Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii – powiedział Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podczas wakacyjnych akcji kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji przypominają o bezpieczeństwie w trakcie wolnych dni. Prowadzone są dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach przy przejazdach.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe oznakowały 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

Kolejarze, Służba Ochrony Kolei i Policja konsekwentnie przypominają o zasadach pokonywania torów. Kierowcy powinni pamiętać, że: Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem; Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg; Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą podróżnych i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie