Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania jelita grubego w nowoczesnej pracowni szpitala w Stalowej Woli. Kto może skorzystać?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pracownia endoskopowa oddana w szpitalu w Stalowej Woli w 2019 roku, zapewnia świetne warunki do badań
Pracownia endoskopowa oddana w szpitalu w Stalowej Woli w 2019 roku, zapewnia świetne warunki do badań Zdzisław Surowaniec
Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli zaprasza na bezpłatne badania jelita grubego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. W tym roku przebadać może się jeszcze 210 osób.

Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli bierze udział w programie od 2014 roku. Badania są adresowane do osób między 50, a 65 rokiem życia, a także osób od 40 roku życia, jeżeli w rodzinie – u krewnych I stopnia stwierdzono raka jelita grubego (przykładowo, rodzeństwo, rodzice oraz dzieci stanowią krewnych pierwszego stopnia, drugi stopień to dziadek, babka, wnuk i wnuczka).

Nowotwór złośliwy

Rak jelita grubego jest od lat jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce - każdego roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilka- kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi tego nowotworu. Wcześnie wykryty rak jest często wyleczalny. Niestety zmiany małe – wczesne nie dają objawów dlatego kolonoskopię powinno wykonać się zanim pojawią się niepokojące objawy jak np.: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień, spadek masy ciała czy anemia. I takimi właśnie osobom dedykowany jest ten program. Zakwalifikowani do programu otrzymają bezpłatny środek do czyszczenia jelit. Badania są prowadzone poza Narodowym Funduszem Zdrowia, więc odbywają się bez kolejek. Połowa badań możliwych jest do wykonania w znieczuleniu, decydują wskazania do znieczuleni i kolejność zgłoszeń.

Badania przeprowadzi doświadczony ośrodek stalowowolski w nowoczesnej pracowni właśnie oddanej do użytku. Pracownia Endoskopowa ma bardzo dobre wskaźniki jakości: wykrywania gruczolaków zmian przednowotworowych ( powyżej 30 procent), wysoką osiągalność kątnicy (pełne badanie powyżej 95 procent). Ośrodek ma najnowocześniejszy sprzęt HDTV i nowość na Podkarpaciu - insuflator dwutlenku węgla, co powoduje (zmniejszenie dolegliwości bólowych po badaniu. Oznacza to, że do jelita nie podaje się powietrza, a dwutlenek węgla. Dzięki temu po badaniu pacjent czuje się o wiele lepiej, bo część CO2 samo się wchłonie, a część wydali się naturalnie, nie zostanie jak powietrze w jelitach powodując ból i dyskomfort. Ta nowoczesna metoda dopiero wchodzi do wielu szpitali w Polsce. My już ją mamy jako standard.

Zachowane bezpieczeństwo

- Mamy świadomość, że obawy przed koronawirusem COVID-19 powstrzymują pacjentów od przyjścia na badanie, jednak pandemia nie hamuje rozwoju innych chorób. Zapewniamy, że w naszej pracowni są zachowane wszelkie normy bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz konsultanta krajowego w tej dziedzinie. Dlatego prosimy się nie bać, naprawdę warto przyjść i się przebadać – mówi Jolanta Korniak, lekarz gastroenterolog kierujący nowoczesną, oddaną w 2019 roku Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.

Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, trzeba się skontaktować telefonicznie z Pracownią Endoskopową stalowowolskiego szpitala – telefon 15/843-32-49, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto