Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznesmeni inwestują tam, gdzie władze ich rozumieją i wspierają

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak na konferencji w Stalowej Woli
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak na konferencji w Stalowej Woli Urząd Miasta
Województwo Podkarpackie zmienia się w lidera innowacyjności – to podsumowanie pierwszej części konferencji „Stalowa Wola - Biznes - Nauka” dokonane przez Ewę Draus, wicemarszałka województwa podkarpackiego. Organizatorem był Wydział Mechaniczno – Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej wspólnie z miastem Stalowa Wola.

Konferencja z udziałem przedstawicieli rządu, urzędu wojewódzkiego i samorządowego, a także przedsiębiorców miała miejsce w siedzibie Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. O tym w jaki sposób rząd w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wspiera innowacyjność mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak. Strategia zakłada wzrost nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój o 20 procent, nacisk na innowacje i mobilizowanie kapitału prywatnego, komercjalizację wyników badań.

Jak podkreślił Adam Hamryszczak liczba podmiotów działających w obszarze badawczo-rozwojowym wzrosła od 2016 roku o 5 procent. Przedsiębiorcy zrozumieli, że współpraca z jednostkami naukowymi wzmacnia ich pozycję na rynkach światowych. Zachęcał firmy ze Stalowej Woli do korzystania ze źródeł finansowania w ramach unijnych i rodzimych programów operacyjnych, których liderem jest Podkarpacie.

O ważnej pozycji gospodarczej Stalowej Woli w skali całego regionu mówił Marian Cąpała, wicedyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu zarządzającej Specjalną Strefą Ekonomiczną. To właśnie dlatego agencja postanowiła podjąć kolejną inwestycję polegającą na budowie w Stalowej Woli nowej hali dla inwestorów. Zakończenie budowy to koniec przyszłego roku. Z danych agencji wynika, że na 239 hektarach regionu Stalowej Woli wydano 45 zezwoleń dla 24 inwestorów, poniesiono dotychczas nakłady inwestycyjne w wysokości 1,2 miliarda złotych i utworzono 6 tysięcy miejsc pracy.

– Miasta walczą o inwestorów tworzących miejsca pracy. Wiele aglomeracji widzi swoją szansę w rozwoju sektora usług dla biznesu. Już dziś, w całej Polsce pracuje w nim ponad 200 tysięcy osób. Mówił o tym kierownik Biura Obsługi Inwestora i Promocji Gospodarczej Urzędu Miasta doktor Ryszard Sęczyk. Stalowa Wola zmienia się i dostosowuje gospodarczo do potrzeb współczesnego biznesu. Przykłady to: Kuźnia Przedsiębiorczości, gdzie w budynku po byłej dyrekcji HSW SA ulokowało się 7 firm z czego 6 jest inkubowanych, zajęte zostało 92 % powierzchni. Są to firmy: usługowe, handlowe, marketingowe oraz branża IT; program Fabryka, którego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców i działania zmierzające do komercjalizacji już istniejących budynków, w których będą mogły prowadzić działalność firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W Stalowej Woli w budynku Mostostalu realizuje go Agencja Rozwoju Przemysłu S.A; reinwestycje prowadzone przez już istniejące firmy na terenie strefy gospodarczej, które podjęło w Stalowej Woli kilkanaście firm, co dowodzi o dużej atrakcyjności inwestycyjnej obszaru; nowe tereny inwestycyjne (140 hektarów), które są przygotowywane dla nowych inwestorów; nowe rozwiązania komunikujące strefę gospodarczą z najważniejszymi drogami i mającymi powstać arteriami - obwodnica Stalowej Woli i Niska oraz trasa S-19.

– Proinwestycyjne działania władz lokalnych są pierwszorzędnym, nieodzownym czynnikiem sprzyjającym lokalizacji nowych średnich i dużych firm. Jest to warunek konieczny, bez spełnienia którego inwestorzy nie zainteresują się daną gminą, nawet jeżeli będą przez nią przejeżdżać w drodze do innej, obiektywnie mniej atrakcyjnej podkreślał Ryszard Sęczyk.

Z kolei o łączeniu nauki z praktyką zawodową, integracji uczelni wyższych z przedsiębiorstwami – mówili przedstawiciele Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli doktor Sławomir Stec i prodziekan doktor Andrzej Chmielowiec. Służyć temu mają studia dualne, szkolenia, wizyty studyjne, Platformy Startowe i studia podyplomowe. Te ostatnie z zakresu programowania robotów przemysłowych uruchomiono w Stalowej Woli dzięki wsłuchiwaniu się w zapotrzebowanie biznesu. Starania nad uruchomieniem studiów magisterskich w Stalowej Woli służyć mają szkoleniu kadr pod katem linii zautomatyzowanych i zrobotyzowanych.

Konferencja była także dobra okazją do zaprezentowania konkretnych przykładów współpracy nauki z biznesem. O społecznej odpowiedzialności w biznesie mówiła wiceprezes Zarządu Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli, Magdalena Więckowicz. Przykład to 150 projektów społecznych w tym charytatywnych w jakie angażuje się ściśle osadzony w lokalnej społeczności SanBank. O finansowych możliwościach wsparcia dla biznesu mówili również Roman Dec i Wojciech Chruściel – reprezentujący Bank PKO SA.

Z kolei o roli na rzecz wsparcia mikro, małych i dużych przedsiębiorstw jaką odgrywa Regionalna Izba Gospodarcza mówił jej prezes Ryszard Kapusta. – Bez współpracy lokalnych instytucji wsparcia biznesu miasto nie może rozwijać się gospodarczo. RIG na przestrzeni lat zrealizowała 720 pożyczek o wartości 64 milionów złotych, wszystko po to by wspierać miejscowych przedsiębiorców- podkreślał Ryszard Kapusta.

Konferencję zakończyła prezentacja Huty Stalowa Wola. Jej przedstawiciele dr inż. Janusz Czaja i Joanna Ziejewska zaprezentowali ofertę zakładu, pokazali ścieżki współpracy z nauką i możliwości rozwoju zawodowego dla przyszłych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. PORODÓWKI - NOWE PRAWA RODZĄCYCH

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie