Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie ostatniego powstania (zdjęcia, video)

Grzegorz Lipiec
Tadeusz Zych, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu opowiada uczniom historię "żołnierzy wyklętych”.
Tadeusz Zych, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu opowiada uczniom historię "żołnierzy wyklętych”. Grzegorz Lipiec
W Tarnobrzegu trwa wystawa "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku". Major Hieronim Dekutowski "Zapora", porucznik Kazimierz Bogacz "Bławat", czy też Tadeusz Franciszek Starostka - po latach zapomnienia, w końcu można prezentować walkę antykomunistycznego podziemia o wolną i niepodległą Polskę.

[galeria_glowna]

Krzysztof Wianecki, organizator tarnobrzeskiej wystawy "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku":

- Pamięć o "cichociemnych" i "żołnierzach wyklętych", którzy po drugiej wojnie światowej nie zgodzili się na oddanie Polski pod kuratelę Związku Radzieckiego jest nikła. Aparat bezpieczeństwa robił wszystko, aby stłamsić i zniszczyć żołnierzy państwa podziemnego. Wystawa taka, jak ta przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie ma przede wszystkim za zadanie przywrócić pamięć o tych żołnierzach.

Ekspozycję "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku", która jest prezentowana od poniedziałku w Tarnobrzegu przygotował rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

ŻYCIE ZA WOLNOŚĆ

Wystawa "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku" ukazuje struktury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), które powstały na bazie rozwiązanej Armii Krajowej oraz struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Wyeksponowane zostały na niej sylwetki członków IV Zarządu Głównego WiN, jak również działaczy terenowych Zrzeszenia.

- Po prawie 60 latach przywraca się pamięć o osobach, żołnierzach i bohaterach, którzy odważyli się wystąpić przeciw-ko narzucanej Polsce hegemonii sowieckiej. W większości przypadków za wolność oddali swoje życie - mówi dr Tadeusz Zych, nauczyciel historii z tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Ponadto na wystawie prezentowane są fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka", Adama Kusza "Garbatego", Stanisława Pelczara "Majki". Kilkaset fotografii i fotokopii dokumentów udostępniły Instytutowi Pamięci Narodowej muzea, archiwa, stowarzyszenia kombatanckie oraz osoby prywatne (są tutaj na przykład zdjęcia wykonane bezpośrednio po egzekucjach). Fotografie współczesne przedstawiają nekro-polie, miejsca straceń działaczy niepodległościowych oraz poświęcone im tablice pamiątkowe. Wystawa ta prezentowana była podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wy-klętych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W bogatej kolekcji fotogramów "żołnierzy wyklętych" z Rzeszowszczyzny są także i postacie związane z Tarnobrzegiem, takie jak: major Hieronim Dekutowski "Zapora", porucznik Kazimierz Bogacz "Bławat", czy też lekarz Tadeusz Franciszek Starostka.

PRZED KLASZTOREM I W "GÓRNIKU"

Wystawa trafiła do naszego miasta za sprawą Krzysztofa Wianeckiego. W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu wystawa eksponowana była do środy. Na lekcjach historii młodzież poznawała historię żołnierzy, którzy po walce z okupantem hitlerowskim nie złożyli broni.

- O antykomunistycznym podziemiu, które nie pogodziło się z sowieckim jarzmem, narzuconym Polsce po 1944 roku do tej pory mówiło się bardzo mało. Takie wystawy mają to zmienić - mówi Krzysztof Wianecki, działacz Solidarności Walczącej z Tarnobrzega.

Od czwartku do Wielkiej Soboty ekspozycja będzie prezentowana przy Klasztorze Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu, a w dniach 27-29 kwietnia w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie