Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie sprzed lat na zawsze w naszej pamięci

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Młodzież skupiona w tarnobrzeskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości porządkuje Cmentarz Wojenny w miejscowości Wydrza w gminie Grębów.
Młodzież skupiona w tarnobrzeskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości porządkuje Cmentarz Wojenny w miejscowości Wydrza w gminie Grębów. Grzegorz Lipiec
Przełom lata i jesieni niesie wiele ważnych dla naszej historii dat. Sprawdziliśmy, czy współczesne pokolenie dba o miejsca poświęcone bohaterom sprzed lat.

Coraz częściej decydujemy się na akcje, które mają na celu przypomnienie miejsc, gdzie pochowani są żołnierze walczący w XX wieku w dwóch wojnach światowych.

1 sierpnia obchodziliśmy 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, potem była kolejna rocznica Cudu nad Wisłą. 1 września minęły 73 lata od napaści Trzeciej Rzeszy na Polskę. 13 września w Tarnobrzegu wspominany będzie legendarny obrońca miasta z okresu kampanii wrześniowej, porucznik Józef Sarna. Ogrom historycznych dat, ale oprócz udziału w świętach o bohaterach tamtych dni, staramy się pamiętać na co dzień.

MORALNY OBOWIĄZEK

Tarnobrzeskie Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego prowadzi działania zmierzające do rozpoczęcia prac remontowych na Cmentarzu Wojennym w Wydrzy w gminie Grębów.

- Wcześniej dzięki naszym zabiegom udało się odremontować cmentarz z czasów pierwszej wojny światowej na pograniczu tarnobrzeskiego osiedla Ocice oraz Chmielowa - wspomina podpułkownik Józef Dąbrowski, z tarnobrzeskiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. - Teraz pragniemy, aby przypomniano sobie o wojskowej nekropolii w Wydrzy. Obiecujące rozmowy z samorządem Grębowa już za nami.

Kilka dni temu cmentarz w Wydrzy, który co pewien czas wymaga porządków, postanowili posprzątać działacze tarnobrzeskich struktur młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości.

- To nasz moralny obowiązek. Należy dbać o miejsca pamięci, pomniki, cmentarze wojskowe. To była spontaniczna akcja. Nawet mimo kiepskiej pogody humory dopisywały. W końcu w ten sposób możemy spłacić nasz dług wobec poległych w obronie wolnej i niepodległej Polski - mówi Norbert Kolano.

ŚWIĘTO PATRONA

Na przełomie sierpnia i września grupka uczennic z Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu porządkowała Cmentarz Wojenny w Tarnobrzegu, a także otoczenie obelisku porucznika Józefa Sarny na Skalnej Górze. 13 września, to data śmierci legendarnego obrońcy Tarnobrzega, patrona "Trójki".

- To jest tradycja, której nie powinno się zmieniać. W czwartek obchodzimy święto naszego patrona - mówi Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu.

Z tej okazji na Cmentarzu Wojennym odbędzie się polowa msza święta, konkurs wiedzy o szkole oraz poruczniku Józefie Sarnie, zawody sportowe, piknik.

- Kombatantów jest coraz mniej, dlatego cieszę się, że młodzież pielęgnuje pamięć o żołnierzach, dzięki którym żyjemy teraz w niepodległej Polsce - mówi podpułkownik Józef Dąbrowski. - To wszystko jest patriotyzmem naszych czasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie