Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa kontrowersyjnego mostu na Łęgu zwróci się po ośmiu latach

KLAUDIA TAJS [email protected]
Most na rzece Łęg łączący Orliska z Gorzycami z powodu zalanej niecki na drodze dojazdowej od strony Gorzyc jest nieczynny kilka razy w roku, dlatego mieszkańcy krytykują projekt, według którego została zbudowana droga dojazdowa do mostu, jak i sama przeprawa.
Most na rzece Łęg łączący Orliska z Gorzycami z powodu zalanej niecki na drodze dojazdowej od strony Gorzyc jest nieczynny kilka razy w roku, dlatego mieszkańcy krytykują projekt, według którego została zbudowana droga dojazdowa do mostu, jak i sama przeprawa. Klaudia Tajs
Nawet 400 samochodów przekracza dziennie nowy most na rzece Łęg łączący Orliska z Gorzycami - wynika z wyliczeń firmy, która prowadziła pomiar ruchu. Gminni urzędnicy wyliczyli, że roczne oszczędności z tytułu korzystania z krótszej drogi wynoszą około 500 tysięcy złotych, czyli koszty budowy mostu zwrócą się za osiem lat.

Chodzi o znany już na całą Polskę most na rzece Łęg, który od ubiegłego lata służy mieszkańcom gminy Gorzyce. Ale służy tylko w suche dni, ponieważ wystarczy kilka deszczowych, a droga dojazdowa prowadząca od strony Gorzyc do przeprawy zalewana jest wodą, która uniemożliwia przejazd. Dlatego mieszkańcy co jakiś czas wznawiają swój apel do gminnych władz, aby te przebudowały drogę dojazdową i podniosły jej poziom.

SPORE OSZCZĘDNOŚCI

Tymczasem przeprowadzone przez zewnętrzną firmę dwudniowe pomiary natężenia ruchu na drodze gminnej Gorzyce - Orliska, prowadzącej przez most na rzece Łęg przewyższyły oczekiwania włodarzy gminy. Z pomiarów wynika, że od godziny 6 do 22 przez most przejeżdża ponad 400 pojazdów, z czego większość to samochody osobowe. Każdy z przejeżdżających skraca drogę o około osiem kilometrów, wobec poprzednich połączeń pomiędzy Gorzycami a Orliskami.

- W związku z tym oszczędności na eksploatacji samochodów paliwo i podstawowe pozostałe koszty kształtują się rocznie na poziomie przekraczającym znacznie 500 tysięcy złotych - tłumaczy Marian Grzegorzek, wójt Gozryc. - W kieszeniach naszych mieszkańców i innych osób korzystających z tego mostu pozostają konkretne pieniądze a inwestycja, w sensie społecznych oszczędności, zwróci się po kilku latach, licząc skromnie, nastąpi to po ośmiu latach.

WIDZĄ SENS INWESTYCJI

Dlatego władze gminy tłumaczą, że nawet krótkotrwałe przerwy w dostępie do mostu, spowodowane wysokimi poziomami wód i uwzględnione w powyższej analizie, nie są w stanie podważyć sensu tej inwestycji i jej optymalnego charakteru, tzn. relacji kosztów inwestycji do efektów, z uwzględnieniem możliwości budżetowych gminy oraz maksymalnego poziomu dofinansowania możliwego do pozyskania na tą inwestycję.

Wójt przypomina jednak, że przebudowa drogi dojazdowej z niecką będzie możliwa po zakończeniu remontu wałów na Łęgu w Orliskach. - Modernizacja tej części wałów ma się zakończyć w przyszłym roku - dodaje wójt. - Dopiero wtedy będziemy mogli wystąpić o zgodę na przebudowę drogi.

Inwestycja mostowo-drogowa kosztowała gminę Gorzyce prawie 3 miliony 800 tysięcy złotych, przy dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego wynoszącej 1,9 miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie