Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Stalowej Woli bez deficytu, z obligacjami na spłatę kredytu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W przyszłym roku ruszy rewitalizacja rynku na osiedlu Rozwadów, co odnowi oblicze tej zaniedbanej części miasta
W przyszłym roku ruszy rewitalizacja rynku na osiedlu Rozwadów, co odnowi oblicze tej zaniedbanej części miasta Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny przedstawił radnym projekt uchwały budżetowej na przyszły rok. Teraz radni będą dyskutować nad jej treścią, wnosić uwagi.

Projekt budżetu zakłada dochody i wydatki w 2020 roku na tym samym poziomie – 345 milionów 345 tysięcy złotych. Tym samym nie przewiduje się występowania deficytu. Wydatki majątkowe wyniosą 46 milionów 268 tysięcy złotych, a dofinansowanie zewnętrzne do nich 18 milionów 28 tysięcy złotych. Planowane przychody z emisji obligacji pójdą na spłatę kredytów i wykup obligacji z wcześniejszych lat.

Stalowa Wola dalej będzie mocno inwestować w drogi. W budżecie przewidziane są środki na budowę łącznika do obwodnicy Stalowej Woli, rozpocznie się też budowa tunelu pod torami do ulicy 11 Listopada. 800 tysięcy złotych pozwoli wykonać projekt techniczny ulicy i pierwsze prace przy jej realizacji. Za ponad 1,3 miliona złotych przebudowana będzie ulica Krzywa na osiedlu Śródmieście. Wszystkie te zadania mogą być realizowane dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych, bo na każdą z nich miasto otrzymało dofinansowanie.

W 2020 roku powstanie projekt techniczny budowy ulicy Granicznej oraz przebudowy ulicy Karnaty, by połączyć ulicę Graniczną z ulicą Brandwicką. Pełna realizacja planowana jest na rok 2021. Miasto kwotą 200 tysięcy złotych wesprze powiat stalowowolski przy modernizacji ulicy Dąbrowskiego.

Będzie dotacja na zakup nowych czterech elektrycznych autobusów, natomiast przygotowanie procedury pozwala zakładać, że autobusy te będą jeździć po Stalowej Woli już w 2021 roku.

Miasto zrealizuje również rewitalizacja Rozwadowa, a więc pobudzenie gospodarcze tej części miasta, dokończenie modernizacji Sokoła i rozpoczęcie przebudowy Rynku w Rozwadowie. Będzie przekazanie środków na projekty techniczne i rozpoczęcie budowy bloków na osiedlu Leśna.

W przyszłym roku wykonany zostanie parking przy ulicy Poniatowskiego 32, zagospodarowane będą tereny przyblokowe przy ulicy Żeromskiego 8 i przebudowany teren przy ulicy Partyzantów 4. Ponad 1,5 miliona złotych przewidziane jest na remonty chodników, nakładki asfaltowe oraz inne prace modernizacje na osiedlach. W projekcie budżetu ujęto 150 tysięcy złotych dotacji dla wszystkich ogrodów działkowych.

Zapewnione są środki dla seniorów na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską emerytów i rencistów powyżej 60 roku życia, na cele zdrowotne, rehabilitacyjne, dla amazonek, ale również na szczepienia przeciwko grypie. Miasto przekaże 100 tysięcy złotych dla „ambulatorium” na zakup sprzętu medycznego. Najważniejszym zadaniem jest budowa Stalowowolskiego Centrum Aktywności Seniora. Są środki na wykonanie pierwszego etapu budowy żłobko-przedszkola w technologii pasywnej wraz z basenem.

Przewidziane są również dotacje na rewaloryzację modernistycznych warsztatów szkolnych na potrzeby powstającego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do końca listopada 2020 roku zrealizowane zostanie Podwórko dla Pława, powstaną nowe boiska, obiekty sportowe i place zabaw. Ruszy przebudowa parkingu i dojazdu do MOSiR-u na kwotę blisko 3,5 miliona złotych. Rozpoczną się pierwsze prace dotyczące budowy krytego lodowiska ze ścieżką lodową.

Projekt budżetu zawiera inwestycje, które sprawią, że Stalowa Wola będzie miastem jeszcze bardziej zielonym i ekologicznym. W przyszłym roku pojawią się środki z dotacji na wymianę pieców i term w budynkach mieszkalnych w ramach projektu Ekomiasto Stalowa Wola. Rozpocznie się również Program Odbudowy Zieleni Miejskiej na terenie miasta Stalowej Woli, którego celem jest nasadzenie kilkuset nowych, dużych drzew, w szczególności symbolu Stalowej Woli – sosny. Powstaną także nowe tereny zielone w mieście, jak podwórko przy ul. Dmowskiego 12-19, zielone przystanki komunikacji publicznej, które będą wyróżniały Stalową Wolę na tle innych samorządów, czy Naturalna Strefa Kultury na Placu Piłsudskiego. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Rozwadów pojawi się również ekologiczna ścieżka rowerowa prowadząca od Ciemnego Kąta do Urzędu Celnego.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie