Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze z gradem na Podkarpaciu! [8.06.2020] Ostrzeżenie przed gradobiciem dla wszystkich powiatów wydał IMGW

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
W poniedziałek, 8 czerwca, na Podkarpaciu możliwe są burze z gradem. Takie ostrzeżenie wydał na swojej stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dotyczy wszystkich powiatów w naszym województwie.

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ OSTRZEŻENIE DLA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO O BURZACH Z GRADEM NA DZIEŃ: PONIEDZIAŁEK, 8 CZERWCA

Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek, 8 czerwca, przewiduje się wystąpienie burz z gradem w Podkarpackiem. Ostrzeżenie jest pierwszego stopnia. Co to oznacza?

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - pisze na swojej stronie internetowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów.

AKTUALNA MAPA POGODOWA - SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA DZIŚ

Oto mapa serwisu blitzortung.org, pokazująca prawdopodobne miejsca wystąpienia burz oraz burz z gradem:

Radar burzowy online

Dzięki serwisowi blitzortung.org zobaczysz, w jakich regionach Polski występują burze. Jeśli są wyładowania atmosferyczne, zobaczysz je na tej mapie.

(źródło: blitzortung.org)

Oto burzowa prognoza serwisu windy.com.

BURZA W POLSCE - GDZIE? JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY? NA CO UWAŻAĆ?

O zasadach bezpieczeństwa podczas burzy mówi kapitan Michał Świąder, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. - Przede wszystkim należy unikać schronienia pod drzewami i obiektami wysokimi, ze względu na ryzyko trafienia w nie pioruna. Poza tym, jeśli chodzi o drzewa, to silne wiatry mogą je połamać stwarzając dodatkowe zagrożenie dla życia i zdrowia - mówi.

BURZA - GDZIE JEST? JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY I WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH

Wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne również dlatego, że... nigdy nie wiadomo, gdzie uderzą. - Pamiętajmy też, że spacery i bieganie w trakcie burzy mogą być bardzo groźne. Piorun uderzający w jakiś punkt w pobliżu powoduje, że ładunki elektryczne rozprzestrzeniają się także w powietrzu w pewnym obszarze. Te ładunki mogą nagromadzić się na ciele ludzkim. W wyniku postawienia kroku może dojść do różnicy potencjałów elektrycznych, a w efekcie - do powstania łuku elektrycznego, czyli tak zwanego napięcia krokowego, co grozi porażeniem prądem elektrycznym. Dlatego, gdy burza nas zaskoczy, ważne jest trzymanie stóp blisko siebie, lub nawet złączonych - mówi kapitan Michał Świąder.

BURZOWA MAPA POLSKI - SPRAWDŹ, GDZIE JEST TERAZ BURZA

Czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas burzy jest bezpieczne? - Nie spotkałem się z wynikami badań bezpośrednio potwierdzających zwiększone ryzyko rażenia piorunem podczas burzy. Jednak należy pamiętać, że technologia komórkowa jest odmianą radiowej, istnieje więc hipotetyczna możliwość przeniesienia ładunków elektrycznych - opowiada Michał Świąder.

Według niego podczas burzy duże znaczenie ma w szczególności unikanie wszelkich trakcji tramwajowych, kolejowych, przewodów wysokiego napięcia. Dlaczego? - Nawet, jeśli do wyładowania atmosferycznego dojdzie w odległym miejscu, takie urządzenia mogą przenosić ładunki na znaczną odległość - mówi Michał Świąder.

BURZA, GRADOBICIE, DESZCZU - BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE

Podczas burzy należy zwrócić także uwagę na... latające przedmioty. - W wyniku często występujących podczas burzy silnych podmuchów wiatru może dochodzić do przenoszenia przedmiotów, niekiedy nawet na znaczne odległości. Pamiętajmy, by usuwać wszystkie takie przedmioty z balkonów i tarasów, gdyż mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi - dodaje Michał Świąder.

Sugerowane zachowania dla obywateli wymieniło na swojej stroni internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oto one:

BEZPIECZNE ZACHOWANIA W CZASIE BURZY

  • Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów,
  • Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku,
  • Jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie),
  • Jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska,
  • Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz),
  • Zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części. Unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami,
  • Nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji,
  • Zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu,
  • Na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź z wody, łódki lub kajaka na brzeg.
  • W mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia należy usunąć (lub zabezpieczyć) przedmioty, Które mogłyby zostać porwane przez wiatr (parasole, donice, suszarki do prania itp.), wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.
Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

POLSKA MAPA BURZOWA. RADAR BURZ LIVE ONLINE NA ŻYWO

[/cyt]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie