Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne obrazy powróciły do Zamku Dzikowskiego

Klaudia Tajs [email protected]
Każdy z obrazów ma podwójną historię. To historia artysty i modela - pokazuje  Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum.
Każdy z obrazów ma podwójną historię. To historia artysty i modela - pokazuje Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum. Klaudia Tajs
Obrazy, medaliony i fotografia już przyjechały do Dzikowa

11 najlepszych i najsłynniejszych obrazów z tak zwanej Kolekcji Dzikowskiej pokazano w środę w Zamku Dzikowskim. Obrazy wyeksponowano na sztalugach w świeżo odremontowanej sali na piętrze Zamku, która już docelowo będzie wykorzystywana do prezentacji dzieł.

Prezentując obrazy Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zapowiedział, że to zaledwie zapowiedź, tego co czeka muzeum za kilka tygodni, kiedy w tej samej sali, zostaną złożone obrazy z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Każdy ma swoją historię

Dwa rozmiarowo największe obrazy, prezentowane już w sali muzealnej na parterze budynku, to słynne portery malowane w Dzikowie przez Wojciecha Kossaka. Jeden z nich, to praca najczęściej reprodukowana, przedstawiającą Różę Tarnowską. Drugi obraz przedstawia polowanie Zdzisława Tarnowskiego na dzika w Budzie Stalowskiej w okresie zimy. Obrazy są doskonale zachowane.
Opis obrazów na piętrze, Tadeusz Zych rozpoczął od niewielkiego portretu namalowanego przez Laurenta. Portret przedstawia Jana Feliksa Tarnowskiego.

- Człowieka, który wspólnie z żoną Walerią stworzyli słynną Kolekcję Dzikowską - opowiadał dyrektor Zych. - Niewątpliwie najsłynniejszym dziełem prezentowanym w Dzikowie, to portret w owalu malowany przez Rembrandta. Tak przynajmniej w katalogach przedwojennych i powojennych jest prezentowane. Ponadto mamy dwa znakomite portery Carracciego, jednego z największych malarzy europejskich. Z kolei wpływy Canaletta widać na dwóch spojrzeniach na Wenecję.

Nie mniej ciekawy jest obraz uchodzący przez lata za portret Kalwina. Nieoprawioną perełką, ale mającą niezwykłą historię jest obraz Schalckena, na którym widać jeszcze XIX -wieczne pieczęcie lakowe pierwszych właścicieli. To jedno z najsłynniejszych dzieł w kolekcji Tarnowskich.

Każdy z obrazów ma podwójną historię. To historia artysty i modela. Ale ciekawa i dramatyczna jest historia każdego dzieła. Każdy ma sygnaturę z datą 1939 rok, gdyż przed wybuchem wojny Tarnowscy wywieźli najceniejsze rzeczy z Dzikowa. Dziś obrazy wracają do domu z zawieruchy wojennej.

Medaliony i fotografia

Muzeum wzbogaciło się także o pamiątkowe medaliony Zdzisława Tarnowskiego wykonane przez rzeźbiarza Konstantego Laszczke. Medaliony wiszą już w pokoju hrabiego. Jest także ciekawa fotografia z Wystawy Myśliwskiej z połowy lat 20 ubiegłego wieku.Widać na niej przedmioty, które już są w Dzikowie, jak chociażby słynny niedźwiedź.

Obrazy będzie można obejrzeć 16 maja podczas Nocy Muzeów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie