Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chata olędrów z Niedźwiedzia wygląda jak nowa. Niestety

(AGA)
Po liczbie ciemnych elementów widać, jak niewiele zostało z zabytku, który na przeniesienie do Parku Olęderskiego w Wielkiej Nieszawce pod  Toruniem czekał ponad 60 lat. Chatę można obejrzeć przez ogrodzenie, do zwiedzania będzie udostępniona wiosną 2016 r.
Po liczbie ciemnych elementów widać, jak niewiele zostało z zabytku, który na przeniesienie do Parku Olęderskiego w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem czekał ponad 60 lat. Chatę można obejrzeć przez ogrodzenie, do zwiedzania będzie udostępniona wiosną 2016 r. Agnieszka Romanowicz
Chata z Niedźwiedzia pod Świeciem (Kujawsko-Pomorskie) została wreszcie przeniesiona do Wielkiej Nieszawki. Niestety, odkładanie jej przeprowadzki sprawiło, że niewiele zostało z tego zabytku. Budynek w Niedźwiedziu powstał około 1800 roku, zbudowali go menonici (inaczej olędrzy) - najliczniejsza grupa osadników z Fryzji i Niderlandów, która w II połowie XVI wieku przybyła na ziemie polskie. Ich domy, budowane w dolinach rzek, wyróżniały się konstrukcjami przystosowanymi do powodzi.

Rozróżnia się kilka stylów architektonicznych, właściwych dla budynków olędreskich. Zastosowany w Niedźwiedziu nad Wisłą w gminie Świecie - tzw. Langhof, czyli część mieszkalna połączona z gospodarczą - był jednym z nielicznych, które przetrwały do lat 40. ubiegłego wieku. 

Odkryła go prof. Maria Znamierowska-Pufferowa i zaplanowała przeniesienie chaty w Niedźwiedziu do Pomorskiego Muzeum Ludoznawczego. Miało się ono znajdować na wolnym powietrzu i prezentować wszystkie regiony etnograficzne dawnego województwa bydgoskiego oraz (dla porównania) kilka z Polski północnej.

Lata mijały, pani profesor zmarła (20 sierpnia minęła 25 rocznica jej śmierci), a Muzeum Etnograficznemu w Toruniu brakowało funduszy na realizację planu swojej założycielki. Dopiero w 2013 roku pozyskali pieniądze, które umożliwiły rozebranie i przeniesienie chaty z  Niedźwiedzia. Jednak nie trafiła ona do Pomorskiego Muzeum Ludoznawczego, które profesor Pufferowa wyobrażała sobie w Kaszczorku pod Toruniem, na siedmiu hektarach wokół malowniczego ujścia Drwęcy do Wisły. Plan  odszedł w niepamięć przez powodzie. 

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu opracowało projekt Olęderskiego Parku Etnograficznego, który powstaje w Wielkiej Nieszawce koło Torunia. Skupiane są w nim najcenniejsze domy olędrów z naszego regionu. Niektóre wyróżniają się bogatym wystrojem i są świetnie zachowane. 

Niestety, nie chata w Niedźwiedziu. Do 2013 r.  stała nieużywana - w latach PRL zabytek wykupiło państwo, a lokatorzy dotąd go zajmujący, wybudowali nowy dom. Nikt jej nie ogrzewał, nie łatał dziur w dachu, nie tępił korników i innych szkodników. To doprowadziło do degradacji obiektu, którą widać gołym okiem. Świadczy o niej niewielka liczba oryginalnych elementów budowli, zdecydowana większość jest nowa.

Nie można jeszcze obejrzeć wnętrza kopii chaty w Niedźwiedziu. Park olęderski w Wielkiej Nieszawce, z zabytkowym cmentarzem menonickim i dawnym zborem, Muzeum Etnograficzne planuje oddać do użytku wiosną 2016 roku. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chata olędrów z Niedźwiedzia wygląda jak nowa. Niestety - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie