Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór „Lasowiacy” ze Stalowej Woli pięknie zaprezentowali się na praskim festiwalu

Zdzisław Surowaniec
Chór Lasowiacy, Nadsańska Orkiestra i „Pyszniczanie” w Pradze
Chór Lasowiacy, Nadsańska Orkiestra i „Pyszniczanie” w Pradze archiwum "Lasowiaków"
Chór „Lasowiacy” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, z towarzyszącą mu Nadsańską Orkiestrą Kameralną oraz grupa taneczna Zespołu Pieśni i Tańca „Pyszniczanie”, uczestniczyli od 6 do 9 lipca w XXIII Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu w Pradze.

Z udziałem solistów Ewy Wojciechowskiej, Olgi Ostasz, Piotra Szpary, Witolda Habudy i Konrada Horoszki, zaprezentowane zostały piękne polskie utwory oparte na motywach ludowych, między innymi „Lasowiacka śpiewka”, „Dwa serduszka”, „Pojedziemy na łów”, „Starzyk”, i „Furman”. Szczególny entuzjazm wzbudziła, przygotowana specjalnie na ten wyjazd, popularna na całym świecie czeska polka „Skoda Laski” (u nas znanej jako biesiadna „Bando, bando, rozstania nadszedł już czas”), wykonana w oryginalnym języku po czesku, przez Elżbietę Seweryn z chórem i orkiestrą. Powtórzony refren tej piosenki śpiewała cała widownia.

Wszystkie festiwalowe utwory wokalno – instrumentalne opracował dyrygent chóru i orkiestry Edward Horoszko, a układy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” - Anna Strusińska. Zespół z Polski wystąpił z narodową flagą i emblematem, a odbierając od organizatorów festiwalu certyfikat uczestnictwa i pamiątkowy medal, przekazał ze swej strony piękny album o Stalowej Woli, promujący miasto.

Poza programem festiwalowym polska grupa zwiedziła z przewodnikiem najważniejsze miejsca stolicy Czech - był spacer po alei Vaclava, Staromestke namesti (główny rynek starego miasta) z widokiem na słynny zegar astronomiczny, most Karola nad Wełtawą, pomnik Karola IV i inne jeszcze miejsca, które będąc w Pradze zobaczyć należy.

- Nie po raz pierwszy koncertując za granicą, Chór „Lasowiacy” spotyka się z serdecznym przyjęciem i dużym aplauzem. Kolorowe, polskie, regionalne stroje i starannie dobrany repertuar budzi duże uznanie - ocenili siebie chórzyści. W ostatnich miesiącach Chór występuje już na stałe z Nadsańską Orkiestrą Kameralną i grupą wokalną ”Pałacyk Michla”. Dzięki temu mariażowi oba zespoły zyskały na brzmieniu i subtelności wykonań. Nie bez znaczenia jest też wspólne koncertowanie starszych członków chóru z młodzieżą. Mimo, że Nadsańska Orkiestra składa się z muzyków młodego pokolenia – uczniów i studentów, występuje się razem wspaniale - twierdzą chórzyści.

Przed Lasowiakami wspólne koncertowanie z zespołami polonijnymi „Polonez” z Vancouver (Kanada) i ze Sztokholmu (Szwecja), które odbędzie się 22 lipca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w ramach rzeszowskiego XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych . Festiwal w Rzeszowie w dniach od 19 do 26 lipca będzie gościł 37 polonijnych grup wokalno- tanecznych z całego świata.

Chór „Lasowiacy” koncertował w Kanadzie w 2009 roku, na jubileuszu 20-lecia „Poloneza”, który w Vancouver założył Jacek Niemirski z żoną Małgorzatą, byli tancerz Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, kiedy kierował nim Igo Wachowiak.

ZOBACZ TAKŻE:
Wzrosną ceny paliw. PiS planuje nowy podatek

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie