Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawa Noc Bibliotek w Stalowej Woli. Czytelnicy poznawali kulturę ludową Lasowiaków

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Nauka robienia krajki na bartku sposobem na to, aby samemu zrobić sobie kolorowy pasek
Nauka robienia krajki na bartku sposobem na to, aby samemu zrobić sobie kolorowy pasek Tomasz Gotkowski
Jak zrobić krajkę na bartku? I co to jest krajka i bartko? Wiedzą to ci, którzy w sobotę, 9 października zjawili się w Miejskiej Bibliotece imienia Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli na Nocy Bibliotek. Tym razem stalowowolska książnica zaproponowała swoim gościom ludową i lasowiacką tematykę imprezy.

A więc co to jest ta krajka? To jeszcze do niedawna powszechnie dostępny w sklepach z ludowymi wyrobami dekoracyjny wyrób ludowy w postaci wzorzystych pasów bądź wstążek, stosowany w strojach do przywiązywania w talii lub naszywany na brzegach spódnic, zapasek lub koszul. W kulturze lasowiackiej, takimi krajkami kobiety właśnie przepasywały się w talii. Bartko to z kolei proste urządzenie tkackie wykonane z cienkich drewnianych listewek. Właśnie dzięki takiemu bartku uczestnicy Nocy Bibliotek tkali własne kolorowe krajki. Warto wspomnieć, że krajki były niegdyś powszechnie stosowanie jako paski do gitar.

Ale to nie wszystko. Rodzinnym wyzwaniem okazała się gra terenowa „Czytanie wzmacnia lokalnie – zostań Lasowiakiem”, w której rozwiązując rebusy, łamigłówki i zadania można było zdobyć wiedzę o naszych przodkach zamieszkujących niegdyś tereny wzdłuż Sanu. Grę ilustrowały fotografie domostw i sprzętów sprzed lat, a wykonane w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Ci którzy grę ukończyli, otrzymali na pamiątkę zestaw bibliotecznych gadżetów, a każdy kto zjawił się w bibliotece pamiątkową przypinkę i zakładkę.

Jeśli lasowiacka gra rozbudziła ciekawość uczestników, mogli własnoręcznie wykonać również ludową kartkę pocztową, którą goście Miejskiej Biblioteki Publicznej przyozdabiali między innymi suszonymi kwiatami i roślinami. Na posadzce w zielonym patio biblioteki czytelnicy wymalowali kredą lasowiackie serce.

- Mamy nadzieję, że dzięki imprezie przybliżyliśmy mieszkańcom miasta kulturę i historię Lasowiaków. To ważne, aby pamiętać o tych, którzy zamieszkiwali przed nami Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski, widły Wisły i Sanu. A gdyby ktoś chciał zgłębiać wiedzę o Lasowiakach zapraszamy po stosowną literaturę do naszych placówek – podsumowuje Noc Bibliotek Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto