Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co najlepsze na ochłodę? Lody!

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
W upały jemy najwięcej lodów. Warto zadać sobie pytanie, skąd pochodzi ich receptura, która odpowiednio przygotowana, będzie gwarancją jakości oraz doskonałego smaku.

SPRAWDZILIŚMY

SPRAWDZILIŚMY

160 kilokalorii
Tyle kilokalorii ma 100 gram lodów zrobionych na bazie mleka oraz cukru. To zdecydowanie mniej niż na przykład 100 gram biszkoptów, które liczy 460 kilokalorii.

Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza sprawiają, że każdy szuka ochłody. Lody i zimne napoje schodzą litrami. Tak jest w każdej miejscowości północnego Podkarpacia.

SMAKOSZE

Z badań opinii społecznej, przeprowadzonych na zlecenie marki Algida przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej wynika, że mieszkańcy Podkarpacia są smakoszami lodów. Najchętniej, podobnie jak większość Polaków, sięgamy po lody śmietankowe. Co drugi mieszkaniec naszego regionu latem codziennie lub przynajmniej raz na tydzień je lody.

Zamawiając lody w lokalu zwykle nie zastanawiamy się nad ich jakością ani zawartością składników odżywczych. Kierujemy się smakowitym kolorem i wyglądem, który zachęca do ich skosztowania.
Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lody bardzo różnią się między sobą - przede wszystkim recepturą, a co za tym idzie - ilością sztucznych dodatków. Niestety prawa rynku są bezlitosne i jest coraz mniej cukierni, gdzie można nabyć produkt własny.

- Teraz podczas upałów zainteresowanie jest ogromne. Dziennie sprzedaje się setki sztuk, a największą popularnością cieszą się waniliowe oraz czekoladowe - mówi ekspedientka z jednej z tarnobrzeskich cukierni.

NA ZDROWIE

Lody to nie tylko ochłoda w upalne dni i słodycz kojąca nerwy. Lekarze dopatrują się w nich również innych dobroczynnych właściwości. Lekkostrawna słodkość ma na przykład zapobiegać problemom ze snem. 100 gram lodów śmietankowych (średnio dwie gałki) zawiera więcej wapnia niż ta sama ilość mleka - minimum 120 miligramy. To ważne, bo wapń jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety, którego brak może sprzyjać wielu chorobom. Dzięki jego dużej zawartości lody wzmacniają, więc organizm i zmniejszają ryzyko osteoporozy, nadciśnienie, niektóre rodzaje nowotworu czy kamicy nerkowej.

- Spożywane w rozsądnych ilościach na pewno nie zaszkodzą - mówi Małgorzata Korczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.
Podczas badań nad czynnikami wpływającymi na zjawiska tycia i chudnięcia okazało się, że bardzo ważną rolę odgrywa w nich właśnie wapń. Dieta bogata w ten pierwiastek zwiększa zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Kiedy wapnia brakuje, komórki gromadzą tłuszcz i powiększają swoją objętość. Lody, więc wprost odchudzają! Jeśli jemy je z umiarem i wybieramy mniej kaloryczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie