Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co przyciąga do nas kleszcze? Oto powody przez, które kleszcze lgną do człowieka!

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Kleszcze to rząd pajęczaków z podgromady roztoczy. Występuje około 900 gatunków tych niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt pajęczaków. A co przyciąga kleszcze do człowieka? Zobaczcie w galerii. Możecie być zakoczeni.

Choć są wielkości główki od szpilki budzą wstręt i przerażenie. I nie ma się co dziwić. Kleszcze, zaliczane do grupy pajęczaków, to bardzo groźne pasożyty. By przeżyć żeruje na innych i podobnie jak komar żywi się krwią. W odróżnieniu od komarów kleszcze potrzebują o wiele więcej krwi. W skrajnych przypadkach pozostają przytwierdzone do swojego żywiciela do 15 dni, żywiąc się jego krwią. Kleszcz wcina się w skórę przy pomocy narządu gębowego przypominającego nożyczki , a dzięki ryjkowi (hypostome) tworzy otwór w ukrwionej tkance. Następnie kleszcz zasysa wpływającą krew.

Kleszcze lubią miejsca, w których zmienia się charakter roślinności: obrzeża lasów, łąk, polan. Migrują na znaczne odległości, korzystając z mimowolnej pomocy żywicieli. Kleszcze przyczepione do skóry psa mogą podróżować z lasu w okolice zamieszkane przez ludzi. Można je spotkać w miastach: w parkach, na łąkach. Wspinają się na rośliny o wysokości od 30 cm do około 1,5 metra i tam czekają na żywiciela.

Kleszcze są aktywne w okresie, kiedy temperatura gleby przekracza 5 stopni Celsjusza. W Polsce najbardziej aktywne są w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Są przyczyną wielu groźnych chorób, najczęściej boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Są niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. A jakie są przyczyny, że kleszcze do nas lgną? Zobaczcie w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co przyciąga do nas kleszcze? Oto powody przez, które kleszcze lgną do człowieka! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie