Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeba w czerwcu zrobić w ogrodzie

opr. /MS/
W czerwcu nawozimy i podlewamy byliny, krzewy i rośliny jednoroczne rosnące zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach.
W czerwcu nawozimy i podlewamy byliny, krzewy i rośliny jednoroczne rosnące zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. archiwum
Przed nami czerwiec, kolejny pracowity miesiąc na działce i w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie prace są niezbędne, aby dobrze rozplanować kalendarz ogrodnika. Dziś o roślinach ozdobnych.

Wykopujemy tulipany

Co roku, zwykle w końcu czerwca (lub na początku lipca) wykopujemy cebule tulipanów. Robimy to w czasie, gdy rośliny kończą wegetację i zaczynają wchodzić w stan spoczynku, tzn. ich liście żółkną, załamują się i zasychają, a cebule mają lekko brunatne łuski. Wykopane cebule dosuszamy przez dwa tygodnie, a następnie czyścimy, sortujemy i przechowujemy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 17-20oC.

Wysiewamy rośliny dwuletnie

Czerwiec to optymalny termin wysiewu nasion roślin dwuletnich (m.in. bratków, dziewann, dzwonków, goździków brodatych, malw, miesiącznic, niezapominajek, stokrotek). Wysiewamy je do skrzyneczek, kuwet lub wielodoniczek. Siewki w fazie 3-4 par liści przepikowujemy do małych doniczek, skąd po dobrym przekorzenieniu przesadzamy na miejsce stałe w rozstawie odpowiedniej dla poszczególnych gatunków. Dzwonki, malwy, dziewanny i miesiącznice wytwarzają palowy system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie. W związku z czym, nasiona tych roślin wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe lub do doniczek.

Zabiegi pielęgnacyjne

W czerwcu nawozimy i podlewamy byliny, krzewy i rośliny jednoroczne rosnące zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Podlewamy zgodnie z zasadą: rzadziej a obficiej, by woda dotarła w głąb systemu korzeniowego. Rośliny sezonowe, rosnące w donicach na balkonach i tarasach podlewamy codziennie, a nawozimy zwykle co tydzień lub raz na dwa tygodnie. Systematycznie spulchniamy ziemię na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty.

Zagospodarowujemy miejsca na rabatach

Zagospodarowujemy puste w tym okresie miejsca po wykopanych lub wchodzących w stan spoczynku roślinach cebulowych i niektórych bylinach (m.in. zawilcach, omiegach, serduszkach). Wolne miejsca możemy obsiać roślinami jednorocznymi, rozmnażanymi z siewu wprost do gruntu. Najlepiej do tego nadają się gatunki szybko rosnące o płytkim systemie korzeniowym - portulaka, maczek kalifornijski, smagliczka, nasturcja i ubiorek. Możemy też posadzić rozsadę roślin sezonowych - aksamitek, pelargonii, żeniszka, lobelii czy szałwii.

Przycinamy krzewy

Co roku, po kwitnieniu, wykonujemy cięcie regulujące u kwitnących wiosną krzewów. Ma ono na celu zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się roślin, utrzymać ich naturalny pokrój oraz pobudzić do obfitego kwitnienia w następnym roku. Jest to również dobry termin na cięcie żywopłotów iglastych. W celu np. zagęszczenia rosnących w żywopłotach cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów i modrzewi, możemy skrócić młode przyrosty o połowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co trzeba w czerwcu zrobić w ogrodzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie