Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zawija świstak w Tatrach? Opowieść o najsłynniejszych tatrzańskich gryzoniach

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Dawniej górale wierzyli, że sadło tego gryzonia ma niemal cudowne właściwości lecznicze. Polowali więc na niego z wielką zaciętością. Niemal udało się im wybić go zupełnie. Obecnie świstaki - bo o nich mowa - mają się w Tatrach znakomicie. Są najbardziej kojarzonymi z Tatrami gryzoniami. Jak to jest z tymi zwierzakami w górach? Zobaczcie sami.

FLESZ - Kleszcze nie mają szans?

Jak zaznacza Tatrzański Park Narodowy, przeciągłe i przenikliwe gwizdy świstaków od zawsze wypełniały tatrzańskie doliny. Od tych charakterystycznych odgłosów pochodzi polska nazwa gatunkowa - świstak. Z nazwą tych zwierząt związane są liczne nazwy topograficzne w Tatrach: Świstowa Czuba, Świstówka, Świstowa Dolina itd., co potwierdza fakt ich licznego występowaniu w tych częściach gór.

Gryzonie te - stosunkowo niewielkich rozmiarów - zapadają w zimowy sen w swoich norach. Budzą się, gdy wiosna zaczyna zaglądać na tatrzańskie hale. Są wtedy "zmorą" miłośników białego szaleństwa. Świstacze rodziny nocują bowiem w rejonie tras zjazdowych w Tatrach. Gdy więc świstaki uznają, że już mają dość spania, wówczas narciarze muszą zawiesić narty na kołku do następnego sezonu zimowego.

Zobaczyć świstaka w górach nie jest łatwo, choć nie jest to niemożliwe. Łącznie po obu stronach Tatr - polskiej i słowackiej - na początku XXI wieku podawano, że żyje około 700–800 zwierząt tego podgatunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co zawija świstak w Tatrach? Opowieść o najsłynniejszych tatrzańskich gryzoniach - Gazeta Krakowska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie