Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej mieszkańców Stalowej Woli segreguje śmieci, co przekłada się na mniejsze rachunki

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Niektórzy dobierają się do segregowanych  odpadów
Niektórzy dobierają się do segregowanych odpadów Zdzisław Surowaniec
Jak wynika z „Rocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Stalowa Wola za 2018 rok”, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na selektywną zbiórkę odpadów.

Na koniec 2018 roku 46 tysięcy 432 mieszkańców na terenie gminy Stalowa Wola prowadziło selektywną zbiórkę odpadów. Na segregowanie śmieci zgody nie wyraziło tylko 461 właścicieli nieruchomości.

Z raportu wynika, że liczba mieszkańców w Stalowej Woli, według ewidencji ludności wynosiła 59 tysięcy 920. Według składanych przez właścicieli nieruchomości oświadczeń, część osób zameldowanych na terenie gminy przebywa poza jej terenem. Powodem jest praca za granicą, nauka w wyższych uczelniach, leczenie.

System gospodarki komunalnej w Stalowej Woli za rok 2018 kosztuje 10,1 miliona złotych, w tym odbiór i zagospodarowanie 9,3 miliona złotych, realizacja zadań statutowych - 111 tysięcy złotych, obsługa administracyjna - 694 tysięcy złotych. Dochody z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą 8,8 miliona złotych.

Obecnie funkcjonujący system należy do najbardziej rozbudowanych i kompleksowych w Polsce, o wysokiej jakości świadczonych usług. Obserwuje się systematyczne zwiększone ilości zebranych odpadów surowcowych jak: szkło, papier, plastik a podjęte działania kontrolne pozwoliły na ograniczenie ilości dzikich wysypisk.

Priorytetem dla gminy na przyszłe lata jest dbałość o ograniczenie kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu bez pogorszenia jakości usług. Ponadto uświadamianie mieszkańców w zakresie ograniczania ilości wytwarzania odpadów komunalnych oraz racjonalnej segregacji odpadów.

Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Stalowej Woli funkcjonuje od 2013 roku. Podstawowym zadaniem jest obsługa mieszkańców i przedsiębiorców z terenu gminy w zakresie gospodarki odpadami. Realizuje takie zadania jak przyjmowanie i analiza deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, koordynowanie wyposażania nieruchomości w pojemniki i worki na odpady, księgowanie opłat za odpady. Dzięki rzetelności mieszkańców w regulowaniu opłaty śmieciowej oraz segregacje odpadów na bardzo wysokim poziomie wysokość opłaty jest jedną z najniższych opłat w Polsce, przy zniżce dla rodzin wielodzietnych posiadających „Kartę dużej rodziny”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie