Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COVID-19 pomaga w walce z przerzutami raka? Zaskakujące wyniki badań naukowców. Onkolodzy tonują optymizm

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
COVID-19 pomaga w walce z przerzutami raka? Zaskakujące wyniki badań naukowców.
COVID-19 pomaga w walce z przerzutami raka? Zaskakujące wyniki badań naukowców. Pixabay
Włoscy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których opisano przypadki trzech pacjentów, u których doszło do zmniejszenia przerzutów raka jelita grubego. Badacze stawiają tezę, że COVID-19 może mobilizować nasz układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych. Onkolodzy z BCO tonują jednak optymistyczne nastroje.

Rak jelita grubego (CRC) jest trzecim najbardziej śmiertelnym typem nowotworu na świecie. Jak mówią onkolodzy, pacjenci w stadium przerzutowym rzadko przeżywają 24 miesiące od momentu wykrycia zmian przerzutowych. Dlatego każde nowe doniesienia o skutecznych terapiach leczenia nowotworów budzą nadzieje lekarzy i pacjentów.

Jedno z takich - kontrowersyjnych - doniesień pojawiło się 29 kwietnia w artykule zamieszczonym w czasopiśmie Therapeutic Advances in Medical Oncology.

Grupa naukowców z Istituto Nazionale Tumori w Neapolu (Włochy) opisała przypadki trzech pacjentów dotkniętych przerzutowym rakiem jelita grubego (mCRC), u których wystąpiło zakażenie koronawirusem z ciężkim przebiegiem ostrego zespołu oddechowego. Jak się okazało, po okresie rekonwalescencji z zakażenia SARS-CoV-2 tomografie komputerowe zmian przerzutowych w wątrobie i płucach wykazały, że doszło u nich do zmniejszenia guzów.

Naukowcy stawiają hipotezę mówiącą, że SARS-CoV-2 może zakażać komórki raka okrężnicy, wywołując bezpośrednią odpowiedź immunologiczną organizmu przeciwko komórkom tego nowotworu.

Choć wyniki badań wyglądają obiecująco, dr Kamil Safiejko, specjalista chirurgii onkologicznej i koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit) w Białostockim Centrum Onkologii, zwraca uwagę, że zmniejszenie przerzutów stwierdzono jedynie u trzech z sześćdziesięciu badanych.

- Brak jest obecnie w literaturze specjalistycznej innych opisów przypadków czy też metaanaliz związanych z korzystnym wpływem zachorowania na COVID-19 na leczenie i przebieg choroby nowotworowej jelita grubego – zwraca uwagę dr Safiejko. - Poza tym każdy z tych trojga chorych opisanych w artykule otrzymywał chemioterapię w krótkim czasie przed zakażeniem COVID-19, która z założenia ma działać korzystnie w leczeniu raka jelita grubego, czyli stabilizować lub zmniejszać zaawansowanie choroby.

Dr Safiejko jest zdania, że potrzeba dalszy obserwacji i wieloośrodkowych badań, aby potwierdzić, że odpowiedź immunologiczna organizmu, do jakiej dochodzi w trakcie zakażenia COVID-19 powoduje też niszczenie komórek raka.

- Mamy za to liczne badania, które potwierdzają niekorzystny wpływ pandemii COVID-19 na leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi i to trzeba wyraźnie podkreślić – mówi koordynator Colorectal Cancer Unit w BCO.

Także autorzy artykułu zwracają uwagę, że w ciągu ostatniego roku, odkąd SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na świecie, wielu pacjentów onkologicznych zakażonych koronawirusem doświadczyło opóźnienia leczenia. Nie mogli rozpocząć lub kontynuować chemio- lub radioterapii.

Artykuł włoskich naukowców możecie przeczytać, klikając w poniższy link:

Unexpected tumor reduction in metastatic colorectal cancer patients during SARS-Cov-2 infection.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie