Ćwierćwiecze Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół w Jeżowem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wieloletni dyrektor jeżowskich szkół i pierwszy dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem – Tadeusz Błażejczak
Wieloletni dyrektor jeżowskich szkół i pierwszy dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem – Tadeusz Błażejczak Zespół Szkół
Kiedy 1 września 1994 roku zaczęło funkcjonować Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół w Jeżowem wiele osób nie wierzyło w przyszłość tej szkoły. Uroczystość 25-lecia jej istnienia była okazją do pokazania, jak wiele ta szkoła osiągnęła i jak bardzo mylili się ci, którzy sceptycznie się do niej odnosili.

Mszę świętą z udziałem księży sąsiednich parafii, odprawił ksiądz dziekan, proboszcz Krzysztof Pałac, który w pięknym kazaniu nawiązał do historii szkoły i pokazał rolę edukacji w społeczeństwie.

W pięknie przygotowanej auli szkolnej gości powitał gospodarz imprezy - dyrektor Stanisław Haduch. Powitanie połączone było z podziękowaniami dla tych, którzy mieli swój udział w powołaniu szkoły do istnienia i wielu jej działaniach. Dyrektor wręczył pamiątkowe dyplomy najbardziej zaangażowanych zasłużonych rodziców. Prowadzący uroczystość uczniowie wręczyli z kolei dyrektorowi pamiątkową statuetkę w imieniu społeczności szkolnej.

Starosta Niżański Robert Bednarz wskazał na atuty szkoły, mówił o wielu sukcesach, integracji pracowników w wielu działaniach. Poza sukcesami uczniów, dokonaniami nauczycieli, podkreślił także rolę i zaangażowanie innych pracowników szkoły, zwłaszcza Adama Treli i Marii Młynarz. Starosta wręczył dyrektorowi pamiątkę z wygrawerowanym tekstem. Kilka ciepłych słów o szkole, jej miejscu w środowisku lokalnym wypowiedział także wójt gminy Jeżowe Marek Stępak. Bardzo miło, spontanicznie odniosła się do szkoły i przygotowanej uroczystości Wiesława Warpechowska z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, która wręczyła dyrektorowi szkoły list gratulacyjny od Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Można było także posłuchać pięknych wypowiedzi o szkole Teresy Sitarz, byłej dyrektorki Szkoły Podstawowej w Jeżowem-Podgórzu, od lat z Zespołem Szkół w Jeżowem współpracującej oraz byłego dyrektora szkoły Tadeusza Błażejczaka. Wręczono statuetki zasłużonym dla szkoły osobom: księdzu proboszczowi Krzysztofowi Pałacowi, dyrektorowi Tadeuszowi Błażejczakowi, staroście Robertowi Bednarzowi, byłemu wójtowi Gabrielowi Lesiczce, kierowniczce warsztatów Marii Jaskot, Kazimierzowi Żakowi, Kazimierzowi Kocowi, Adamowi Treli, Marii Młynarz i Ryszardowi Mściszowi. Ryszard Mścisz opowiedział o zawartości dwóch przygotowanych publikacji oraz innych, wcześniejszych wydawnictwach szkolnych.

Częścią uroczystości był benefis Zespołu Szkół w Jeżowem. Zaczęła Marta Piędel z klasy II Liceum Ogólnokształcącego okolicznościowy wiersz Ryszarda Mścisza „Nasza oświatowa tradycja”. W czasie benefisu można było posłuchać kilku piosenek, były wykonywano przez zespół złożony z uczennic klas I LO (po szkole podstawowej): Karolinę Kołodziej, Faustynę Szewc, Martę Szeligę, Julię Dul, Oliwię Pietrońską, Weronikę Sowę i Julię Kopacz. Istotą benefisu jest zasiadanie na honorowym miejscu wywołanych osób, które odpowiadają na pytania, opowiadają o czymś, co jest im doskonale znane.

Pierwszą z takich osób był wieloletni dyrektor jeżowskich szkół i pierwszy dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem – Tadeusz Błażejczak. Ciekawie i obszernie opowiedział o początkach szkoły i swojej pracy na stanowisku dyrektora szkoły. W pewnym momencie zwrócił się do byłego wicewójta gminy Jeżowe – Kazimierza Żaka, który dokładniej opowiedział o inicjatywnie powołania szkoły w dawnym budynku pawilonu handlowego i podjętych przez władze samorządowe i poprzedniego dyrektora staraniach. W ramach tej części został także zaprezentowany film o wymianie w ramach Erasmusa +, w której przez ostatnie lata uczestniczyła spora grupa uczniów szkoły.

Nie mogła z powodu choroby przybyć na benefis absolwentka szkoły Dominika Gil, która odnosiła duże sukcesy literackie i dziennikarskie, natomiast pojawił się inny absolwent szkoły, także bardzo zdolny, utytułowany dziennikarz i twórca – Krzysztof Socha. Ze swadą, barwnie opowiedział o swoich szkolnych latach, zabawnych historyjkach z życia szkoły, sentymencie do niej i o tym, czym się obecnie zajmuje. Dowiedzieliśmy się, że jest doktorantem polonistyki na Uniwersytecie Rzeszowskim, ukończył studia licencjackie z zakresu germanistyki, podejmuje różnorodne prace (między innymi kilka dni wcześniej pokazał się jako autor tekstu i aktor w drugim teledysku rzeszowskich ratowników medycznych „Zadławienie w Zakopanem”).

Nie mógł przybyć na uroczystość inny absolwent szkoły, znakomity komentator sportowy i redaktor stacji Network Eleven (wcześniej m.in. Orange Sport i Wirtualnej Polski) – Mateusz Święcicki. Była jednak obecna mama Mateusza – Bożena Święcicka, zebrani mogli usłyszeć i zobaczyć go w specjalnie przygotowanym filmiku, na którym znany w świecie sportowym dziennikarz opowiedział o swoich związkach z szkołą, sentymencie do niej i z serdecznością odniósł się do nauczycieli oraz samej szkoły jako miejsca nauki i zdobywania pierwszych szlifów dziennikarskich.

Pozostając na sportowej arenie działań, poproszona została na honorowe miejsce czołowa biegaczka na 800 metrów, dwukrotna mistrzyni Polski i półfinalistka niedawnych Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Katarze – Anna Sabat. Najpierw jednak został odtworzony jej zwycięski bieg z tegorocznych Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski. Absolwentka LO w Jeżowem a dzisiaj znakomita biegaczka sprawnie i ciepło opowiedziała o swoich poczynaniach sportowych, zwłaszcza zaś o swych szkolnych latach. Ze szczególnym sentymentem mówiła o swojej wychowawczyni i polonistce zarazem – Irenie Czyżowskiej-Smusz. Dawna koleżanka z klasy Anny Sabat – Iwona Dziadura (wówczas Sudoł) zaprezentowała najpierw z dużym aktorskim talentem skecz kabaretowy „Zakład pogrzebowy”. Podobnie jak poprzedniczka z dużym sentymentem wspominała te swoje lata i wychowawczynię Irenę Czyżowską-Smusz.

Konferansjerzy Kacper Szewczyk i Gabriela Kozdroń na koniec przedstawili się i zaprosili do wysłuchania finalnej piosenki, dyrektor szkoły zaś zaprosił wszystkich na poczęstunek do restauracji „Magnat”, gdzie czekały nie tylko atrakcje kulinarne. Można tam było także wpisać się na specjalnej tablicy-drzewie, obejrzeć przygotowane ekspozycje, tablice uwieczniające historię szkoły oraz obejrzeć i zabrać publikacje przygotowane specjalnie na tę okoliczność i książki powstałe w szkole we wcześniejszych latach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiegoCzy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie