Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerniak - najgorszy z nowotworów. W Stalowej Woli bezpłatne badania

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jerzy Maciąg – lekarz kierujący Oddziałem Dermatologicznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym
Jerzy Maciąg – lekarz kierujący Oddziałem Dermatologicznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym Zdzisław Surowaniec
Mieszkańcy powiatu stalowowolskiego mogą dowiedzieć się o profilaktyce czerniaka, ale też bezpłatnie zbadać zmiany skórne.

Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece zorganizowana została konferencja „Razem dla zdrowia. Czerniak”, z udziałem Jerzego Maciąga – lekarza kierującego Oddziałem Dermatologicznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym.

– Nowotworów skóry jest więcej, ale najgorszą sławą, i słusznie, cieszy się właśnie czerniak. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu oraz tym, że bardzo łatwo daje przerzuty, ale nie tylko do skóry, ale również do narządów wewnętrznych, w tym ośrodkowego układu nerwowego, nerek oraz płuc. I niestety, taka sytuacja nie daje dobrych rokowań - stwierdził doktor Maciąg.

Dlatego też – jak zwraca uwagę doktor Maciąg - ważne jest jak najszybsze wychwycenie niepokojących zmian skórnych. Jeśli lekarz dermatolog będzie podejrzewał czerniaka, trzeba taką zmianę wyciąć i ocenić w skali Clarka albo Breslowa. Jeśli podejrzenie się potwierdzi, trzeba poszerzyć diagnostykę oraz dokonać usunięcia tak zwanego węzła wartowniczego. No i co najważniejsze – pacjent po usunięciu czerniaka musi pozostać pod ścisłym nadzorem dermatologa i chirurga onkologa oraz być poddawany regularnemu badaniu dermaskopowemu. Trzeba też pamiętać o pełnej diagnostyce, sprawdzać, czy nie ma przerzutów do organów wewnętrznych.

W wielu ludziach tkwi jeszcze fałszywe przeświadczenie, że jak się „ruszy” jakąś zmianę skórną, to dopiero zaczną się problemy. - Zdarza mi się słyszeć takie tłumaczenia. Od lat stanowisko lekarzy dermatologów jest jasne i niezmienne: szybkie rozpoznanie i wycięcie czerniaka w jego początkowej fazie, czyli jeszcze w stadium przedinwazyjnym, daje choremu aż 95-96% szans na przeżycie kolejnych 5 lat. Tymczasem nasze realia są niestety takie, że najczęściej trafiają do nas pacjenci z dużymi, zaawansowanymi w rozwoju, wrzodziejącymi, a czasami nawet krwawiącymi zmianami. Dopuszczenie do rozwinięcia się czerniaka w takim stadium, bardzo źle wróży, przeżywalność takich pacjentów drastycznie spada. Dlatego wciąż powtarzamy jak mantrę: wczesne wychwytywanie i kontrolowanie podejrzanych zmian skórnych jest ogromnie ważne. To może uratować nam życie – uważa szef oddziału dermatologicznego.

Dawniej w większości spędzaliśmy lato i wakacje w Polsce, gdzie nie ma aż tak ogromnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wśród Polaków dominuje II fototyp skóry, dlatego też wyjeżdżając na wakacje – co jest w ostatnich latach bardzo popularne – na południe Europy, czy do północnej Afryki, musimy pamiętać o używaniu kremów z filtrem. Bez takiej ochrony, sami narażamy się na rozwój czerniaka. Dlatego tak wielki problem z czerniakiem ma Australia, skolonizowana w przeszłości przez „białych” ludzi z I fototypem skóry.

Teraz każdy będzie mógł pokazać swoje zmiany skórne dermatologom ze stalowowolskiego szpitala w dniach 26 i 28 maja, podczas konsultacji zorganizowanych w ramach akcji „Razem dla zdrowia. Czerniak” - Mam nadzieję, że skorzysta z tej możliwości sporo mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego. Robimy tę akcję z myślą o ich zdrowiu i liczymy na frekwencję. Konsultacje będą odbywały się w przyszpitalnej Poradni Dermatologicznej przy ulicy Wyszyńskiego, a także w Ambulatorium. Zapraszamy 26 maja, czyli w piątek, w godzinach 14:00-18:00 oraz 28 maja, czyli w sobotę – w godzinach 10:00-14:00. Wcześniej trzeba się jednak zapisać – albo podczas wykładu nt. „Profilaktyka czerniaka” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 23 maja, na którym również zapraszam, albo telefonicznie – numer jest podany na plakatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie