Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czterech kandydatów na burmistrza Niska. Ruszają prawybory z Echem Dnia

Sławomir CZWAL
Od lewej kandydaci na burmistrza Niska: Julian Ozimek, Krzysztof Kolasiński, Adam Madej, Józef Sroka
Od lewej kandydaci na burmistrza Niska: Julian Ozimek, Krzysztof Kolasiński, Adam Madej, Józef Sroka Sławomir Czwal
Od czwartku znamy oficjalne nazwiska kandydatów na burmistrza stolicy powiatu niżańskiego oraz na burmistrzów i wójtów gmin powiatu niżańskiego. Dziś zaczynamy prawybory "Echa Dnia".

Wybory samorządowe 2010. KANDYDACI, SONDAŻE, WYNIKI

Czterech kandydatów będzie walczyło o fotel burmistrza Niska w nadchodzących wyborach samorządowych. Całkowicie inna sytuacja jest w Rudniku nad Sanem i Harasiukach. W tych miastach, oprócz urzędujących włodarzy, nie ma kontrkandydatów!

Skończyły się spekulacje dotyczące osób, które powalczą o fotel burmistrza Niska. Od samego początku pewne były dwie kandydatury - Juliana Ozimka z Niżańskiego Bloku Wyborczego i Adama Madeja z Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego. W międzyczasie swojego kandydata do funkcji burmistrza Niska zmieniło Prawo Sprawiedliwość. Przypomnijmy - początkowo był to Eugeniusz Trzuskot, który niespodziewanie zrezygnował, a zastąpił go Józef Sroka. Ostatnim, może nawet czarnym koniem wyborów może okazać się Krzysztof Kolasiński, który został zgłoszony przez Krajową Wspólnotę Samorządową.

Analizując poprzednie wybory, można śmiało powiedzieć, że tak duża lista kandydatów na burmistrza Niska może oznaczać rozbicie się głosów i II turę. Jak na razie kampania wyborcza jest tylko teoretyczna. Nie słychać o chęci organizacji wspólnych debat czy poważnym dyskutowaniu o problemach miasta. Niewykluczone, że zmieni się to po ustaleniu list i losowaniu miejsc. Wówczas okaże się, co proponują kandydaci i jak chcą rozwiązać problemy Niska.

W przypadku zgłoszonych list kandydatów do Rady Miejskiej w Nisku, liderami są Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze oraz Niżański Blok Wyborczy, które zgłosiły po 38 kandydatów do 21-osobowej rady. Swoje listy mają także Prawo i Sprawiedliwość, które na listach ma 35 kandydatów i - 31 kandydatów - Krajowa Wspólnota Samorządowa, związana z niżańską prawicą. Ostatnim, piątym graczem jest komitet Ponad Podziałami, który zarejestrował się jedynie w jednym okręgu wyborczym, zaś wcześniej wymienione komitety we wszystkich trzech okręgach.

Prawybory z "Echem Dnia"

Prawybory z "Echem Dnia"

Dziś, w piątek 29 października, rozpoczynają się prawybory z "Echem Dnia". Wybierzemy poprzez SMS-y najlepszych, Państwa zdaniem, burmistrza Niska, Ulanowa i Rudnika nad Sanem oraz wójtów gmin powiatu niżańskiego, wybierzemy także Radę Miejską w Nisku, rady wszystkich miast i gmin powiatu niżańskiego i Radę Powiatu. Głosowanie zakończy się w poniedziałek 15 listopada o godzinie 24. Wyniki prawyborów do Rady Miasta i rad gmin opublikujemy w piątek 19 listopada. Przedstawimy wybrane rady. Pierwsze trójki w każdej z rad zostaną przedstawione ze zdjęciem. Wyniki prawyborów na burmistrza i wójtów przedstawimy szerzej w czwartek 18 listopada.
Zasady głosowania w prawyborach "Echa Dnia"
Zagłosuj na kandydata, który Twoim zdaniem najlepiej będzie sprawował swoją funkcję. Głosujemy poprzez SMS-y. Jeśli chcesz zagłosować, wyślij SMS pod numer 71466 na kandydata do Rady Miejskiej w Nisku - o treści ERNI.NK imię i nazwisko kandydata; do Rady Miasta i Gminy Ulanów - o treści ERNI.UL imię i nazwisko; do Rady Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem - o treści ERNI.RD imię i nazwisko; do Rady Gminy Jeżowe - o treści ERNI.JZ imię i nazwisko; do Rady Gminy Jarocin - o treści ERNI.JR imię i nazwisko; do Rady Gminy Harasiuki - o treści ERNI.HR imię i nazwisko; do Rady Gminy Krzeszów - o treści ERNI.KR imię i nazwisko.
Jeśli chcesz zagłosować na kandydata do Rady Powiatu Niżańskiego, wyślij SMS pod numer 71466 o treści: EDRP.imię i nazwisko. Jeśli chcesz zagłosować na kandydata na burmistrza Niska, Ulanowa lub Rudnika nad Sanem, wyślij SMS o treści: EDPB.imię i nazwisko. Jeśli chcesz zagłosować na kandydata na wójta, wyślij SMS o treści: EDPW.imię i nazwisko.
Codziennie będziemy zamieszczać klasyfikację. Klasyfikacja jest wyświetlana on-line na WWW.ECHODNIA.EU/WYBORY w zakładce danej gminy.

BEZ KONTRKANDYDATÓW

Ciekawa sytuacja jest w Rudniku i Harasiukach. W tych gminach urzędujący włodarze nie mają kontrkandydatów. W tym przypadku ordynacja zakłada, że komitety wyborcze mają jeszcze dodatkowy czas na wystawienie swoich kandydatów. W przypadku Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski może spać spokojnie, bo nawet przedłużony termin nie spowoduje zgłoszenia się kandydata. Dlaczego? Bo aby zgłosić kandydata, komitety muszą zgłosić pełne listy radnych w co najmniej połowie okręgów, a tego wymogu nie spełnia żaden komitet, z wyjątkiem komitetu, z którego startuje Waldemar Grochowski - czyli Twojego Samorządu.

Inaczej jest w przypadku gminy Harasiuki. Tu swoich kandydatów mogły zgłosić PSG oraz NBW. Obecny wójt wystartował z Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego, zaś lewicujący Niżański Blok Wyborczy nie wystawił kontrkandydata. Czy to zrobi? Wczoraj zapytaliśmy pełnomocniczkę komitetu NBW, która zapewniła nas, że swojego kandydata w gminie Harasiuki nie zgłoszą. Nie oznacza to, Grochowski i Bździuch zostali już wybrani. Nic mylnego, teraz muszą także zabiegać o głosy, gdyż aby zostali wybrani, muszą otrzymać powyżej 50 proc. głosów, liczonych z osób, które oddały swoje głosy w wyborach. To dość nietypowa sytuacja dla obu włodarzy, gdyż żaden z nich do tej pory nie był w takiej sytuacji.

WALKA NA CAŁEGO

Dość ciekawie zapowiadają się wybory na wójta w Jeżowem. Tu o najważniejszy urząd w gminie będzie ubiegało się trzech kandydatów. Jak pokazują statystyki, największe szanse ma urzędujący wójt, czyli Gabriel Lesiczka. Nie należy jednak lekceważyć żadnego z kontrkandydatów. Swój elektorat ma zarówno wicestarosta powiatu niżańskiego Krzysztof Krawiec, który jest popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, jak i Marek Stępak, który dał się już poznać jako wieloletni radny Rady Gminy Jeżowe. Niewykluczone, że w tej gminie będzie potrzeba przeprowadzenia drugiej tury wyborów.

Oprócz Niska czterech kandydatów będzie również ubiegać się o najwyższy urząd w gminie Jarocin. Tu o utrzymanie władzy będzie się starał Zbigniew Walczak, który stworzył własny komitet. Jego kontrkandydatami będą: Andrzej Flis z komitetu Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze, Tadeusz Gęśla z Niżańskiego Bloku Wyborczego oraz Piotr Noworyta, startujący z komitetu Piotrek. W przypadku tej gminy druga tura jest niemal pewna.

PO JEDNYM

Urzędujący burmistrz Ulanowa tym razem nie będzie musiał się już skupiać na walce z kilkoma kontrkandydatami, lecz z jednym. W walce o fotel burmistrza Ulanowa zmierzą się Stanisław Garbacz oraz Roman Pokora. Pierwsze ich starcie o ten sam urząd zakończyło się zwycięstwem Garbacza, lecz tym razem Roman Pokora jest popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Na wyniki pierwszej tury wyborów musimy jeszcze poczekać ponad trzy tygodnie. Podobnie jest w przypadku gminy Krzeszów. Tu o stanowisko wójta ubiegają się Leszek Kak z komitetu Przyjazna Gmina oraz urzędujący wójt Stanisław Nowakowski, popierany przez Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze.

KANDYDACI NA BURMISTRZA NISKA

Julian Ozimek
Ma 62 lata. Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Burmistrz Niska od 2006 roku. Były starosta niżański oraz były wicemarszałek województwa podkarpackiego. Mieszka w Nisku. Członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do wyborów startuje z listy Niżańskiego Bloku Wyborczego.

Krzysztof Kolasiński
Ma 53 lata. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Osiedla numer 5 w Nisku - osiedle Warchoły. Jest nauczycielem w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. W roku 2006 starał się o mandat radnego z listy Ligi Polskich Rodzin, otrzymał wówczas 39 głosów. Jest kandydatem komitety wyborczego Krajowa Wspólnota Samorządowa.

Adam Madej
Ma 45 lat. Radny Rady Miejskiej w Nisku. Działacz sportowy oraz prezes siatkarskiego klubu sportowego Orkan. Były przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej w Nisku. Wspólnie z żoną prowadzi działalność gospodarczą. Bezpartyjny. Popierany przez Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze.

Józef Sroka
Ma 49 lat, żonaty, troje dzieci. Urodził się w Zarzeczu, od 1983 roku mieszka w Racławicach. To druga kadencja w radzie. W roku 2006 ubiegł się o fotel burmistrza Niska. Działa w radzie sołeckiej w Racławicach oraz jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół ZPiT Racławice. Kandydata zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Kandydaci na wójtów i burmistrzów miast i gmin powiatu niżańskiego

GMINA JAROCIN

Andrzej Mariusz Flis - ma 38 lat, wykształcenie wyższe pedagogiczne, startuje z komitetu Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze, bezpartyjny.

Tadeusz Stanisław Gęśla - ma 50 lat, wykształcenie średnie, startuje z komitetu Niżańskiego Bloku Wyborczego, bezpartyjny.

Piotr Noworyta - ma 37 lat, wykształcenie wyższe techniczne, startuje z komitetu Piotrek.

Zbigniew Jan Walczak - ma 55 lat. Obecny wójt Jarocina. Startuje z komitetu Wybory Samorządowe Jarocin 2010.

GMINA JEŻOWE

Krzysztof Krawiec - ma 35 lat, wykształcenie wyższe, obecny wicestarosta powiatu niżańskiego, startuje z komitetu Prawo i Sprawiedliwość, bezpartyjny.
Gabriel Lesiczka - ma 57 lat, wykształcenie wyższe rolnicze, startuje z komitetu Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze. Urzędujący wójt Jeżowego, członek PSL.

Marek Stępak - ma 46 lat, wykształcenie średnie, zgłoszony przez komitet Solidarna Gmina, bezpartyjny.

RUDNIK NAD SANEM

Waldemar Grochowski - ma 51 lat, obecny burmistrz Rudnika nad Sanem, startuje z komitetu Twój Samorząd.

GMINA KRZESZÓW

Leszek Kak - ma 51 lat, wykształcenie średnie, startuje z komitetu Przyjazna Gmina, bezpartyjny.

Stanisław Nowakowski - ma 47 lat, wykształcenie wyższe, startuje z komitetu Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze, bezpartyjny.

GMINA ULANÓW

Garbacz Stanisław - 46 lat, wykształcenie wyższe, urzędujący burmistrz Ulanowa, bezpartyjny.

Pokora Roman - 43 lata, wykształcenie średnie, startuje z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, członek Prawa i Sprawiedliwości.

GMINA HARASIUKI

Henryk Bździuch - 55 lat, wykształcenie wyższe, urzędujący wójt w gminie Harasiuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie