Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy po zmianach rowerzyści są bezpieczniejsi?

Grzegorz LIPIEC
21 maja tego roku weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która miała być dobrodziejstwem dla rowerzystów. Jak jest w rzeczywistości?

W skali całego kraju według policyjnych statystyk wzrosła liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Więcej jest także rannych i zabitych w zdarzeniach z winy cyklistów. Na Podkarpaciu nie ma wzrostu liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Policjanci zaprezentowali statystyki zdarzeń drogowych z rowerzystami. Liczby są oszałamiające.

W KRAJU PRZYBYWA, NA PODKARPACIU BEZ ZMIAN

Od 22 maja do 22 czerwca doszło w całej Polsce do 146 wypadków więcej z udziałem cyklistów. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku w wypadkach z udziałem rowerzystów przybyło też zabitych (29 w 2010 roku i 41 w tym roku) i rannych (521 w 2010 roku i 654 w tym roku). Liczba zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów jest coraz większa. W porównywanym okresie 2010 roku było ich 245, w tym roku - 308. Liczba ofiar śmiertelnych także wzrosła z 19 do 21, a rannych z 244 do 300.

Jak się dowiedzieliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie na Podkarpaciu liczba wypadków w których winowajcami są rowerzyści utrzymuje się na stałym poziomie. - Na Podkarpaciu nie ma tendencji wzrostowych. Zarówno, jeśli chodzi o zdarzenia, które powodują rowerzyści, jak i te w których są poszkodowanymi - wyjaśnia podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

JAKIE TO ZMIANY

Nowe przepisy kodeksu ruchu drogowego doprecyzowują definicje roweru, wózka rowerowego i drogi dla rowerów, wprowadzono też nowe pojęcia pasa ruchu dla rowerów i śluzy dla rowerów.

Śluza dla rowerów to część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Poprawione przepisy przewidują, że na jezdniach powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów. Dzięki nim rowerzyści nie będą musieli przeciskać się między samochodami. Nowe prawo zmienia także przepisy mówiące o jeździe po chodnikach. Dotychczas osoba na rowerze mogła jechać po nim tylko wtedy, gdy opiekowała się jadącym dzieckiem (do dziesiątego roku życia) oraz gdy chodnik miał co najmniej dwa metry szerokości i biegł obok drogi, po której samochody mogły jechać szybciej niż 50 kilometrów na godzinę. Teraz rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik także wtedy, gdy na drodze będą złe warunki pogodowe: ulewa, mgła czy śnieżyca.

Zmieniona ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowego - a nie tylko skrajnego prawego - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy. Znowelizowane przepisy pozwalają także na jazdę rowerzystów obok siebie: rodzica asekurującego dziecko. Pozwalają na wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów - do tej pory też się tak działo, ale za taki manewr można było dostać mandat. Dopuszczają przewóz dzieci, także po ścieżkach rowerowych, w standardowych, dostępnych na rynku przyczepach rowerowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie