Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Warszawie zidentyfikowali szczątki "Zapory", bohaterskiego żołnierza z Tarnobrzega?

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Ekipa Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu miejskim w Tarnobrzegu. Pobieranie materiału genetycznego z grobu rodziców Hieronima Dekutowskiego. W czwartek poznamy nazwiska kolejnych ofiar komunistycznego reżimu. Czy wśród nich będzie legendarny „Zapora”?
Ekipa Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu miejskim w Tarnobrzegu. Pobieranie materiału genetycznego z grobu rodziców Hieronima Dekutowskiego. W czwartek poznamy nazwiska kolejnych ofiar komunistycznego reżimu. Czy wśród nich będzie legendarny „Zapora”? Grzegorz Lipiec
Nieoficjalnie mówi się, że to bohater z Tarnobrzega. W czwartek konferencja prasowa zespołu naukowego Instytutu Pamięci Narodowej.

Kim był pułkownik Hieronim Dekutowski

Kim był pułkownik Hieronim Dekutowski

Urodził się i wychował w Tarnobrzegu. W czasie II wojny światowej odbył szkolenie w ośrodku dla "cichociemnych". Zostaje zrzucony do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 roku i rozpoczyna służbę w strukturach Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni, tylko walczył o wolną i niepodległą Polskę z narzuconym sowieckim ładem. Skazany na siedmiokrotną karę śmierci, trafił do więzienia mokotowskiego w Warszawie, gdzie został stracony 7 marca 1949 roku.

Poznamy tożsamość kolejnych ofiar komunistycznego terroru ekshumowanych na warszawskich Powązkach Wojskowych, w tak zwanej kwaterze "Ł". Nieoficjalnie mówi się, że zidentyfikowano szczątki pułkownika Hieronima Dekutowskiego, pseudonim "Zapora", który pochodził z Tarnobrzega.
Zespół naukowców Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje w czwartek wyniki kolejnego roku prac ekshumacyjnych na kwaterze "Łączka" na warszawskich Powązkach. Na liście nazwisk może być tarnobrzeżanin, pułkownik Hieronim Dekutowski "Zapora".

- Ujawnimy kolejne nazwiska. To jest nasza powinność wobec tych, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób przez bezpiekę pod koniec lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku - mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk, koordynator prac ekshumacyjnych i pełnomocnik Instytutu Pamięci Narodowej do spraw poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

"ŁĄCZKA"

Do tej pory na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki 200 osób, z czego 83 zostały odnalezione w czasie obecnego, drugiego etapu prac. To właśnie kwatera "Ł" to miejsce, gdzie komunistyczni oprawcy grzebali ciała zamordowanych w mokotowskim więzieniu. Żołnierze Armii Krajowej, "cichociemni"

- W ubiegłym roku w jednym z dołów znaleźliśmy szczątki ośmiu mężczyzn, z czego dwóch udało nam się zidentyfikować, a byli to podkomendni Hieronima "Zapory" Dekutowskiego - dodaje profesor. - Wtedy postanowiliśmy pobrać próbki tkanek z grobu rodziców "Zapory". Prace na cmentarzu miejskim w Tarnobrzegu miały miejsce w maju. Wyniki prac ekshumacyjnych ogłosimy w czwartek i nic wcześniej nie mogę powiedzieć.

W OCZEKIWANIU

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na tej najnowszej liście zidentyfikowanych ofiar reżimu komunistycznego jest "Zapora".

Instytut podkreśla jednak, że do czasu ogłoszenia wyników identyfikacji ofiar wszelkie "przecieki" na ten temat należy traktować jako spekulacje. Rodzina Dekutowskiego z niecierpliwością oczekuje na zidentyfikowanie szczątków "Zapory".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie