Spis treści
Po sieci krąży wiele informacji na jego temat. Jedne są prawdziwe, inne z kolei, jak uznanie go przez NASA, to fake news. Wężownik wzbudza wiele kontrowersji i zmienia postrzeganie dotychczasowych znaków zodiaku. Ostatecznie nie rozstrzygnięto sporu o to, czy należy go uwzględniać.
Podział nieba na gwiazdozbiory i dodatkowy znak zodiaku
Czym są i skąd się właściwie wzięły znaki zodiaku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, lecz w dużym uproszczeniu można jej upatrywać w podziale nieba na gwiazdozbiory. Już tysiące lat temu gwiazdy i planety wzbudzały ogromną ciekawość. Wyjątkowe znaczenie miały gwiazdozbiory znajdujące się w zodiaku, czyli pasie nieba, po którym – z ziemskiej perspektywy – porusza się Słońce. W starożytności twierdzono, że przebywa ono drogę, na której właśnie znajdują się gwiazdozbiory. Uwzględniono 12 z nich i podzieliły one rok na tyle części. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w rzeczywistości Słońce „przechodzi” przez nie w różnym czasie, na przykład przez gwiazdozbiór Skorpiona przez jedyne 6 dni, a przez Raka 19 dni. Co więcej, jest to czas umowny, ponieważ widzimy Słońce na tle gwiazdozbiorów dzięki obrotom Ziemi.
W 1928 roku, w czasie Międzynarodowej Unii Astronomicznej, ustalono dokładne granice gwiazdozbiorów, także tych w zodiaku. Pomimo tego nie skorygowano czasu, w jakim Słońce przechodzi na tle gwiazdozbiorów zodiaku. Podczas tego zgromadzenia sprecyzowano granice gwiazdozbioru Wężownika i zauważono, że leży on na ekliptyce. Słońce „przesuwa się” na jego tle od 30 listopada do 17 grudnia.
„Nowe” daty poszczególnych znaków zodiaku
Uznając istnienie wężownika, trzeba by przyznać, że wówczas daty odpowiadające innym znakom zodiaku przesuwają się, a w związku z tym większość ludzi dotychczas przypisywała sobie nieodpowiednie z nich. Zakładając, że istnieje 13 znaków zodiaku, przedstawiają się one następująco:
- Baran: 18 kwietnia – 13 maja;
- Byk: 14 maja – 19 czerwca;
- Bliźnięta: 20 czerwca – 20 lipca;
- Rak: 2 lipca – 9 sierpnia;
- Lew: 10 sierpnia – 15 września;
- Panna: 16 września – 30 października;
- Waga: 31 października – 22 listopada;
- Skorpion: 23 listopada – 29 listopada;
- Wężownik: 30 listopada – 17 grudnia;
- Strzelec: 18 grudnia – 18 stycznia;
- Koziorożec: 19 stycznia – 15 lutego;
- Wodnik: 16 lutego – 11 marca;
- Ryby: 11 marca – 18 kwietnia.
Jaki jest wężownik? Poznaj jego cechy charakteru
Wężownik, inaczej Ophiuchus, zwany jest również zaklinaczem węży albo opiekunem węży. W gwiazdozbiorze dopatrzyć się można mężczyzny, trzymającego w dłoniach węża, który składa się na osobny Gwiazdozbiór Węża.
Wężownika reprezentuje Asklepios, bóg medycyny wywodzący się z mitologii greckiej. Współcześnie powszechnie kojarzony jest jego artefakt, czyli laska z wężem owiniętym wokół niej, czyli symbol Światowej Organizacji Zdrowia.
Wężownik ma być impulsywny, temperamentny, lubi przygody i romanse. Ma wiele szczęścia w tym, co robi i wychodzi cało z opresji. Według mitów jest uzdrowicielem, ma szczególną moc uzdrawiania między innymi z chorób psychicznych. Niesie ze sobą światło i nadzieję. Śmiało podejmuje ryzyko i ma silny charakter.
Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?