Spis treści
GUS: sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 r. wyższa niż przed rokiem
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanymi 22 lipca 2024 roku, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,4 proc. (wobec spadku o 4,7 proc. w czerwcu 2023 r.). W czerwcu 2024 r. w porównaniu z czerwcem 2023 r. notowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 11,8 proc.). Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży „ogółem” zwiększył się w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego z 7,7 do 8,2 proc., a na koniec maja wynosił 8,6 proc.
Kolejne miesiące pokażą, czy mamy do czynienia ze stałą tendencją wzrostową
– Najnowszy odczyt GUS dot. stanu sprzedaży detalicznej na koniec czerwca pokazuje, że e-handel nadal rozwija się dynamicznie. Jego udział w całkowitej sprzedaży wyniósł teraz 8,2 proc. względem 7,7 proc. przed rokiem i 8,6 proc. w maju – wskazuje Andrzej Szylar, Managing Partner w Unity Group.
– Sprzedaż w czerwcu wypadła nieco gorzej niż miesiąc wcześniej, co jednak jest już tradycją z uwagi na specyfikę kalendarza – komentuje Łukasz Juśkiewicz, Head of Strategy w BaseLinker. – Istotne jest jednak spojrzenie długoterminowe: porównując rok do roku, polski handel online w czerwcu radził sobie znacznie lepiej niż w rok wcześniej – dodaje.
Jednocześnie podkreśla, że to kolejne miesiące pokażą, czy mamy do czynienia ze stałą tendencją wzrostową. – Co warte szczególnej uwagi, obserwujemy stały wzrost aktywności polskich sprzedawców na rynkach zagranicznych. Wynika to zarówno z coraz lepszej kondycji polskiego e-commerce'u, jak i większej łatwości w prowadzeniu sprzedaży cross-border – przyznaje Juśkiewicz.
Z kolei Dawid Sułkowski, analityk w zespole makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego przyznaje, że konsumpcji pomaga szybki wzrost wynagrodzeń i przypomina, że w czerwcu były one o 11 proc. wyższe niż przed rokiem. – Część wyższych pensji konsumenci przeznaczają na odbudowę oszczędności. W I kw. stopa oszczędności wzrosła z 1,9 do 6,1 proc. – to, pomijając pandemię, najwyższy poziom od 2017 r., choć równocześnie jeden z niższych poziomów w UE – tłumaczy.
– Przed właścicielami sklepów e-commerce stoi jednak wiele wyzwań. Oprócz rosnącej konkurencji i zwiększających się potrzeb konsumentów powinni zwrócić uwagę także na wymagania prawne. Już w przyszłym roku wchodzi w życie dyrektywa UE 2019/882, zobowiązująca każdą firmę świadczącą swoje usługi na terenie UE (z wyjątkiem tych zatrudniających poniżej 10 pracowników i mających globalny obrót poniżej 2 mln EUR) do spełnienia standardów dostępności cyfrowej WCAG – wyjaśnia natomiast Tadeusz Rolski, Business Development Manager w Ambiscale.
Jak tłumaczy dalej, w praktyce oznacza to, że wszystkie duże sieci handlowe będą zmuszone dostosować się do nowych regulacji, a jest to ważne nie tylko ze względów wymagań prawnych. – Wg badania Fable 24 proc. osób niepełnosprawnych robi zakupy w internecie przynajmniej raz w tygodniu. Biorąc po uwagę, że około 14 proc. Polek i Polaków to osoby niepełnosprawne: stanowią one ważną grupę odbiorców, którą należy uwzględnić w swojej strategii sprzedażowej i marketingowej – podsumowuje.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?