Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Meksyk w pigułce (zdjęcia)

Marzena Kądziela
W muzeum możemy poznać także życie współczesnych Indian meksykańskich.
W muzeum możemy poznać także życie współczesnych Indian meksykańskich. Marzena Kądziela
Znawcy Meksyku radzą, by przed podróżą w głąb kraju odwiedzić Muzeum Antropologiczne w stolicy. W ogromnym gmachu możemy zapoznać się z wysokorozwiniętymi prehiszpańskimi cywilizacjami.
Muzeum Antropologiczne w mieście Meksyk

W Muzeum Antropologicznym w Meksyku

Museo Nacional de Antropologia w mieście Meksyk uważane jest za jedno z najlepszych tego typu obiektów na świecie. W gmachu zbudowanym w latach 60. XX wieku zgromadzono tak wiele eksponatów, że nie sposób obejrzeć ich w jeden dzień. Jednak nawet kilkugodzinna wizyta pomoże nam w zaznajomieniu się z dawnymi ludami zamieszkującymi nie tylko tereny obecnego Meksyku, ale także Gwatemali, Belize i Hondurasu.

Po wejściu przez bramkę z wykrywaczami metalu znajdziemy się na dziedzińcu, którego centralnym elementem jest wielka fontanna w kształcie parasola. Potem już w kolejnych przestronnych salach możemy zapoznać się z Toltekami, Mistekami, Olmekami, Aztekami czy Majami. A to za sprawą kamiennych posągów, rytualnych masek, przedmiotów codziennego użytku, ale także fragmentów kamiennych budowli, przedmiotów takich jak ogromny okrągły kalendarz Azteków czy niezwykle barwny pióropusz Montezumy.

Makiety, kolorowe przejrzyste mapy, fotografie pozwalają na zrozumienie charakteru dawnych prehiszpańskich miast. Tablice w języku hiszpańskim i angielskim informują o poszczególnych eksponatach. Przy obiektach, które na przykład służyły Majom do gry w piłkę, na monitorze pokazano, jak taka gra mogła wyglądać. Nic więc dziwnego, że muzeum odwiedza tak wiele szkolnych wycieczek, które tu mają znakomitą lekcje historii.

Piętro muzeum jest niezwykle kolorowe, a to za sprawą ludowych strojów, chat, zagród, kuchni i wszystkiego, co wiąże się z codziennym życiem współczesnych Indian meksykańskich, potomków nieistniejących już cywilizacji.

Warto wiedzieć:

Muzeum Antropologiczne usytuowane jest w pobliżu "zielonych płuc" miasta czyli parku Chapultepec (park koników polnych).
Wstęp kosztuje 51 pesos (około 12 złotych), młodzież do lat 18 ma wstęp bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dawny Meksyk w pigułce (zdjęcia) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie