Diecezja sandomierska ma pięciu nowych kapłanów. Uroczyste święcenia w katedrze z udziałem rodzin [DUŻO ZDJĘĆ]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Nowi kapłani w diecezji sandomierskiej z biskupem ordynariuszem Krzysztofem Nitkiewiczem. Fot. Diecezja Sandomierska
Podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu biskup Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom. Diecezja sandomierska ma więc pięciu nowych kapłanów, którzy po święceniach otrzymali nominacje do parafii, w których podejmą pierwszą pracę duszpasterską.

Z biskupem ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali biskup senior Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej oraz duszpasterze, którzy przybyli z wielu parafii na terenie diecezji.

Jak informuje strona diecezji sandomierskiej, we wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa. Po odczytaniu Ewangelii ksiądz Rafał Kułaga, rektor seminarium, przedstawił kandydatów do święceń zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi kapłańskiej.

- Trzeba zaufać całkowicie Panu Jezusowi. Niech nas opasze i prowadzi tam dokąd zechce, bo to będzie najlepsze i dla nas i dla całego Ludu Bożego, nawet jeśli wszystkiego nie potrafimy zrozumieć albo się z tym nie zgadzamy. Pamiętajcie, że pomimo przyjętych święceń pozostaniecie tylko ludźmi, słabymi ludźmi i to pomimo najlepszej dobrej woli. Świat będzie was rozpraszał i odciągał od Jezusa. Najmocniejszym argumentem mogą okazać się dobra materialne – mamona, przed którą ostrzega w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus. Pogoń za nią, co idzie zazwyczaj w parze ze skąpstwem, może doprowadzić do bałwochwalstwa oraz do krzywdy drugiego człowieka – zauważa papież Franciszek. Nie zapominajcie o tym! Wasze serce ma bić wyłącznie dla Boga i Jego ludu, a nie szeleścić przeliczanymi banknotami czy mówić językiem sprzedawcy, który oferuje swoje towary. Na szczęście pośród sandomierskiego duchowieństwa nie brakuje księży o wielkim sercu. Powiem nawet, że stanowią oni zdecydowaną większość, co dodaje mi otuchy w podejmowaniu różnych wyzwań. Drodzy diakoni, przyszli prezbiterzy, chciałbym, abyście byli wolni od trosk doczesnych i miłosierni. Aby każdy z was potrafił zobaczyć twarz Chrystusa w potrzebujących, wykluczonych, zapomnianych i śpieszył im z pomocą - mówił w czasie homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz, którego słowa cytujemy za stroną diecezji sandomierskiej.

Po homilii kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły obrzędu święceń.

Nowo wyświęceni kapłani otrzymali także nominacje do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską:

1. Jan Golec został mianowany wikariuszem parafii św. Józefa w Nisku.

2. Karol Klecha został mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie.

3. Aleksander Zdun został mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim.

4. Mateusz Zięba został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu.

5. Krzysztof Zych został mianowany wikariuszem w parafii w Goźlicach.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Diecezja sandomierska ma pięciu nowych kapłanów. Uroczyste święcenia w katedrze z udziałem rodzin [DUŻO ZDJĘĆ] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Dodaj ogłoszenie